Tutaj jesteś: strona główna  |   Współpraca z zagranicą  |  WŁOSCY PRZYJACIELE KORESPONDENCYJNI

WŁOSCY PRZYJACIELE KORESPONDENCYJNI

Nasza szkoła od wielu lat prowadzi współpracę ze szkołami z zagranicy, co pozwala uczniom doskonalić umiejętności językowe na autentycznych materiałach oraz kształtować postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur.

Od dwóch lat uczniowie klasy V i VI korespondują z rówieśnikami ze szkoły podstawowej z Lateriny z Włoch. W podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego czytamy, iż uczniowie w ramach sprawności pisania powinni umieć napisać krótki list o sobie i swoich zainteresowaniach. Żadnego listu do wyimaginowanej postaci nie może porównać z listem kierowanym do prawdziwej osoby. Uczniowie są bardzo podekscytowani otrzymywaniem listów z zagranicy. Podczas lekcji związanej z poznaniem treści listów, doskonalą sprawność czytania ze zrozumieniem oraz wyzwalają niezwykłą aktywność językową- każdy z nich chce opowiedzieć, czego nowego dowiedział się z listu. Z korespondencji uczniowie dowiadują się jak wygląda życie szkolne, rodzinne ich rówieśników, poznają ich zainteresowania, plany i marzenia oraz poszerzają wiedzę o kulturze i tradycji Włoch. Wymiana daje możliwość opowiadania o sobie w języku angielskim, stawiania pytań i udzielania odpowiedzi, konfrontacji z innymi kulturami, a w rezultacie bycia bardziej świadomym własnego kraju i własnej kultury.

Współpraca pozwoliła uczniom nawiązać nowe przyjaźnie, wykorzystać język angielski w typowych sytuacjach dnia codziennego, zmotywować ich do nauki tego języka i dostrzec, jak ważna jest znajomość języków obcych we współczesnym świecie.

Małgorzata Gibek

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII: