Tutaj jesteś: strona główna  |   Współpraca z zagranicą  |  MEKSYKAŃSCY PRZYJACIELE

MEKSYKAŃSCY PRZYJACIELE

Nasza szkoła od wielu lat prowadzi korespondencję ze szkołą meksykańską. Uczniowie klasy VI przygotowują listy Freinetowskie w postaci plakatów, albumów, składanek a nawet nagrań CD. Tematykę listów wyznaczają aktualne wydarzenia, nadchodzące święta oraz to, co uczniom w danym czasie jest najbliższe.

Dzięki tej korespondencji świat nie wydaje się tak odległy. Uczniowie poznają nie tylko kulturę, zwyczaje i tradycje Meksyku, ale również zainteresowania, styl życia i ciekawostki o swoich zagranicznych kolegach. Listy są pisane w języku angielskim, co stanowi cenne źródło w rozwijaniu kluczowych kompetencji językowych. W tym roku szkolnym uczniowie zredagowali i wysłali dwa listy do Meksyku. W pierwszym z nich, każdy z uczniów prezentował swoją osobę, opisując i ilustrując to, co uważał za najciekawsze. W drugim liście uczniowie starali się przybliżyć meksykańskim przyjaciołom Święta Bożego Narodzenia w Polsce. Ogromną radość sprawił wszystkim otrzymany w październiku list z Meksyku. Miał formę składanki przedstawiającej uczniów zaprzyjaźnionej szkoły z opisem każdego z nich.

Chcemy, aby nasz znajomość korespondencyjna trwała i rozwijała się nadal. Ten sposób komunikacji pozwala kształtować w naszych uczniach postawę ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Praca na autentycznych materiałach sprawia, że nauka może być fascynującą przygodą motywującą do pracy nawet najbardziej nieśmiałych uczniów.

Małgorzata Gibek