Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  TO POD  |  ?BUDUJEMY CYWILIZACJĘ SZCZĘŚCIA - szczęście wśród najbliższych?

?BUDUJEMY CYWILIZACJĘ SZCZĘŚCIA - szczęście wśród najbliższych?

    Podsumowanie zadań II modułu TO POD realizowanego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Moszczance w ramach całorocznego szkolnego projektu - „Droga do szczęścia”.

     W listopadzie 2015 roku rozpoczęliśmy realizację II modułu projektu ”Droga do szczęścia”, którego przewodnim hasłem było budowanie cywilizacji szczęścia. W grudniu podsumowaliśmy efekt naszej pracy.

Foto

Foto

     Odkryliśmy, że budowanie szczęścia to zadanie na całe życie. Dlatego nie można stracić żadnej okazji do dzielenia się dobrem z innymi. Aby go nie przeoczyć uczniowie przygotowali plakaty na temat szczęścia w rodzinie. Najczęściej ilustrowano święta, zabawy, urodziny, okolicznościowe spotkania rodzinne, wspólne wycieczki, sukcesy. Powstały także gry planszowe. Ich regulamin uwzględniał bogaty wachlarz relacji międzyludzkich. Niektóre pola oznaczały sytuacje trudne, które można było pokonać dzięki dodatkowym zadaniom.

Foto

Foto

Trudno jednoznacznie opisać szczęście. Przekonali się o tym uczniowie, którzy z użyciem dawnych i obecnych miar oraz jednostek matematycznych układali recepturę szczęścia. Wykonując to zadanie wykazali się oryginalnością. Świadczy  o tym przepis uczennicy klasy V – Emilki Furgały.

Składniki:

100 kg miłości, 500 dag przyjaźni, 200 g lojalności, 2 filiżanki przebaczenia, 10 miarek, cytrynowego powodzenia, 4 kwarty wiary, 60 kg radości, 2 l czułości, 10 beczek emocji.

Wykonanie:

Radość połączyć z miłością i starannie wymieszać z lojalnością. Przyprawić cytrynowym powodzeniem wraz z emocjami dołączyć przebaczenie. Doprawić wiarą i czułością.  Następnie wszystko wymieszać i receptura gotowa. Gdy pojawią się grudki problemów, dorzucić przyjaźń i optymizm. Pieczemy tort w promieniach słońca w temperaturze 35C przez 5 godzin. Po upieczenie spryskujemy szacunkiem i dzielimy na 365 porcji. Dawkujemy codzienne spożycie w dużych ilościach w gronie najbliższych.

A oto przepis na szczęście Darii Szkwarek z klasy II:

Foto

      Innym zadaniem uczniów było przeprowadzenie wywiadu wśród swoich rodziców lub dziadków na temat ich ulubionych książek z dzieciństwa. Owocem tej pracy były albumy, które zawierały strony tytułowe tych książek, wykonane ręką dzieci. Dzięki nim odkryliśmy że są takie książki, które mają wartość ponadczasową.

Foto

Cywilizacja szczęścia w konkretach …

        O marzeniach dzieci z opolskiego hospicjum dowiedzieliśmy się od pani Ani, która opowiedziała nam o akcji „Mała Gwiazdka” prowadzonej przez Fundację im. Julii Bonk. Nie mogliśmy pozostać obojętni na tak wspaniale dzieło. Samorząd Uczniowski rozpropagował tę akcję wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Hojność darczyńców przerosła wszelkie oczekiwania. Przyłączając się do akcji „Mała Gwiazdka” poznaliśmy jakże różne historie ciężko chorych dzieci. Dzięki nim nasze serca otwarły się i dostrzegliśmy, że obdarowując innych, sami otrzymujemy dobro. Cieszymy się, że dane nam było, dotknąć tajemnicy bezinteresownej miłości w naszej szkole.

Foto

 Klasowe drzewka szczęścia …

        To kolejny dowód na to, że szczęście buduje się małymi kroczkami. Każda klasa wybrała dowolną formę ich tworzenia. Elementem wspólnym były indywidualne dobre uczynki uczniów, które na wzór bożonarodzeniowych ozdób dekorowały drzewko.

Foto

Muzyczna droga do szczęścia...

        Okazało się, że wśród naszej społeczności uczniowskiej mamy muzykujące rodziny, które zadeklarowały swoją pomoc w budowaniu naszej cywilizacji szczęścia. Odbyły się cztery spotkania muzyczne, które nauczyły nas, że bez koncentracji na drugim człowieku nigdy nie osiągniemy pełnej harmonii w relacjach z innymi.

Foto

    Bardzo ciekawie opisali te wydarzenia uczniowie z klasy czwartej: Dawid Łukaszewicz, Tymek Nowak, Wiktor Leśniak, i Tymon Rojek.

„Pewnego pięknego dnia, w magicznej szkole w Moszczance odbył się kolejny koncert. Dźwięki unosiły się niczym płatki śniegu na wietrze. W klasach unosił się tajemniczy rytm, który przypominał bicie serca. Tę muzykę czuł każdy na świecie i w kosmosie. A muzyka wydobywała się z instrumentów rodziny Stonogów. Każdy po koncercie czuł miłość, szacunek i szczęście. Nawet najtwardszy człowiek nie mógł jej się oprzeć. Po koncercie stworzyliśmy magiczny pociąg do cywilizacji szczęścia, a radość zagościła w całej szkole.”

Doświadczenie bliskości …

Trudno wyobrazić sobie budowanie cywilizacji szczęścia bez bliskości drugiego człowieka. Bogate polskie tradycje i zwyczaje dostarczają wiele okazji, aby szczęście w pełni przeżywać i móc to uczucie okazywać innym.

Mikołajki …

Tegoroczne Mikołajki, które obchodziliśmy z udziałem uczniów ze szkoły z Jindrichova przebiegały pod hasłem X Ekologiczny Turniej Mikołajkowy. Radość i zadowolenie uczniów klas I-III, biorących udział w tym turnieju, świadczyły, że są naprawdę szczęśliwi. Wreszcie długo oczekiwana chwila, pojawienie się najważniejszej postaci tego dnia- Mikołaja. Zaciekawienie i radość to uczucia, które towarzyszyły tym chwilom.

Wigilia …

Uroczystością, która niejako kończyła działania II modułu projektu ”Drogi do szczęścia”, była uroczysta wigilia szkolna z udziałem zaproszonych emerytów i wielu zacnych gości. Dzień ten obfitował w wiele radosnych chwil, począwszy od przedstawienia Jasełek, składania sobie życzeń, wspólnego śpiewania kolęd i smacznego posiłku wigilijnego. Patrząc na uczestników tej uroczystości, począwszy od tych najmłodszych do najstarszych, odnosiło się wrażenie, że to prawdziwa kraina szczęścia.

Foto

Foto

Nie wolno zapominać, że dzieląc się szczęściem z innymi, sprawiamy, że świat wokół nas staje się lepszy i piękniejszy.

 

Koordynatorki II modułu projektu „Droga do szczęścia”:

Małgorzata Gibek

Alicja Niedbalska

Kazimiera Czabaj

 

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 2764754