Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  TO POD  |  Podsumowanie 2 modułu projektu ?Umysły w drodze do przyszłości?

Podsumowanie 2 modułu projektu ?Umysły w drodze do przyszłości?

      Wzmacnianie umysłu etycznego to kolejne działanie realizowane w ramach projektu „Umysły w drodze do przyszłości”. H. Gardner podkreśla, że każdy z nas powinien wyznaczyć swoje etyczne credo i zgodnie z nim postępować. Nie jest to proste zadanie, dlatego należy ciągle weryfikować swoje postępowanie, wsłuchiwać się w głos sumienia i w opinię życzliwych nam osób. Równocześnie nie możemy bać się reagować na niewłaściwe zachowanie innych ludzi.

60 dni na Wyspie Wartości

     18 grudnia 2014 roku ukończyliśmy naszą wyprawę, do której przygotowywaliśmy się dwa miesiące podczas zajęć TO POD. Głównym celem naszych działań było Twórcze Odkrywanie, Poznawanie, Odczuwanie i Poznawanie Wyspy Wartości. W ten sposób wzmacnialiśmy w każdym dziecku umysł etyczny, który zwraca szczególną uwagę na naturę ludzkiej pracy oraz na potrzeby i pragnienia społeczności, w której człowiek żyje. Mali podróżnicy kształtowali umiejętność odróżniania dobra od zła oraz przygotowywali się do podejmowania odpowiedzialnych wyborów, które pomogą im w przyszłości budować coraz lepszy świat.

Marsz na azymut … w dorosłe życie

     Już na początku roku szkolnego podjęliśmy decyzję, że warto wybrać się z naszymi uczniami na Wyspę Wartości, która pomoże im określić właściwy azymut. Do takiej podróży należy się solidnie przygotować. Trzeba poznać miejsce, ku któremu zmierza każdy młody człowiek. Dobrą rzeczą jest, aby wcześniej zapoznał się on z czyhającymi na niego niebezpieczeństwami, bo dzięki temu nauczy się je bezpiecznie omijać.

Rozpoznanie terenu …

     Wybraliśmy najbardziej interesujące nas miejsca i zrobiliśmy plan pobytu na wyspie. Klasy otrzymały zadania, które skierowały wzrok naszych uczniów na wartości pozwalające żyć człowiekowi zgodnie z naturą. Nawiązał się wyjątkowy dialog między naszymi młodymi podróżnikami, a drzewami, rzekami, ptakami, zwierzętami, górami i powietrzem.

Drabiny wartości …

     Wyspa jest faktycznie bardzo piękna. Trudno jednak się tam dostać. Może ją odkryć i doświadczyć jedynie najbardziej twórczy podróżnik, który nabył umiejętność wspinania się po drabinach wartości. Budowali je uczniowie na zajęciach TO POD. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą często z nich korzystać i nauczą się żyć w zgodzie ze sobą i swoim przeznaczeniem.

Gwiazdy na firmamencie nieba …

      Dzięki nim żeglarze wracają bezpiecznie do domu. Na naszej Wyspie Wartości też zaświeciły one niecodziennym blaskiem. Są to autorytety prowadzące naszych małych podróżników w dorosłe życie. Na naszym niebie takich gwiazd pojawiło się siedem: św. Jan Paweł II, św. Mikołaj, Justyna Kowalczyk, Jan Trybuła, Max Pinkus, Lech Wałęsa i Franciszek Fejdych. Każda klasa poszukała informacji na temat wybranej przez siebie osoby i przygotowywała własny sposób jej prezentacji na forum szkoły. Mogliśmy je bliżej poznać dzięki przewodnikom, którzy zostali wytypowani przez swoje klasy. W ten sposób zobaczyliśmy jak żyć, by żyć w zgodzie z innymi ludźmi.

Koordynatorki drugiego modułu:

Małgorzata Gibek, Alicja Niedbalska

Foto

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 2764928