Tutaj jesteś: strona główna | Święto Wolności | ?Bo wolność ? to wśród mądrych ludzi żyć?
Fundamentem funkcjonowania człowieka w społeczeństwie jest szacunek dla jego godności. Z godności tej wynikają prawa człowieka, w tym prawo do wolności. W ramach projektu „Wolność” realizowanego w Szkole Podstawowej w Moszczance 10.04.2014r. przeprowadzono debatę na temat: Wolność – dana, czy zadana?. Uczestnicy spotkania wraz z zaproszonym gościem – p. Ryszardem Kaszą – pierwszym wiceburmistrzem Prudnika po 1989 roku poszukiwali odpowiedzi na to trudne, ale stwarzające okazję do dyskusji pytanie. Atmosferę debaty przygotowanej przez Samorząd Uczniowski podtrzymały słowa Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi.” Biorący udział w debacie, po obejrzeniu filmu oraz prezentacji na temat Okrągłego Stołu i wydarzeń po 1989 roku dyskutowali na temat współczesnych dylematów związanych ze zdefiniowaniem pojęcia wolności. Uznano, że tamte przemiany polityczne, a później gospodarcze były wielkim sukcesem Polaków, świadczącym o ich dojrzałości i odpowiedzialności. Widać było w ludziach ogromne zaangażowanie. Jak twierdzi p. Ryszard Kasza, ówczesny wiceburmistrz Prudnika, każdy z rządzących musiał od podstaw uczyć się pracy w samorządzie.
W oczach dzieci czasy przed 1989 rokiem kojarzą się głównie z brakiem wolności wyznania, godziną policyjną, cenzurą, żywnością na kartki, brakiem możliwości wyjazdu za granicę, czy obecnością oddziałów ZOMO w naszym kraju. Żyjąc w wolnej Polsce dostrzegają to, że mogą swobodnie się wypowiadać nawet na trudne tematy, podróżować po świecie, czy korzystać z szerokiej gamy towarów i usług oferowanych przez sklepy.
Jaki jest sposób na to, aby raz danej wolności nie stracić?
Podczas spotkania ogromną wartość miały słowa p. Ryszarda Kaszy, który porównał wolność do rośliny – jeżeli nie będzie podlewana, to z czasem uschnie. Słuszne były również wypowiedzi dzieci uczestniczących w debacie: wolność musimy cały czas pielęgnować i dbać o nią; gdyby nie było wolności to teraz nie moglibyśmy się razem spotkać i dyskutować. Zgodnie stwierdzono, że naród który nie pamięta o swojej historii i tradycjach nie ma prawa bytu. Musimy poszukiwać wspólnej drogi, być zdolnymi do kompromisu, umieć połączyć swoje wartości i idee tak, aby dbać o wspólne dobro wszystkich Polaków.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali piosenkę Marka Grechuty pt. „Wolność”, z pewnością w pamięci dzieci na długo pozostaną jej słowa:
„Wolność to skrzypce z których dźwięków cud
Potrafi wyczarować mistrza trud
Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz
To słychać będzie tylko pisk, zgrzyt, płacz”.
Patrząc w przyszłość musimy pamiętać o moralnym prawie do otwartego mówienia o krzywdach wyrządzonych nam w przeszłości. Nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć jak Polska będzie wyglądała za 25 lat, dlatego tak ważne jest, żeby wolność nie tylko stale strzec, ale też pielęgnować. Ojczyzna wolna i niepodległa nie jest dana raz na zawsze i wymaga od nas codziennego wysiłku i pracy, stąd warto czynić refleksję nad naszym osobistym wkładem w budowanie jej pomyślności.
Kazimiera Czabaj
Tomasz Wójtowicz