?Patriotyzm ? uczyć, czy praktykować ??

Ostatnie dni kwietnia w naszej szkole upłynęły na radosnych przygotowaniach do uroczystych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w naszej szkole.

Do tego święta uczniowie przygotowywali się na różne sposoby i w kilku etapach. W ramach zajęć humanistycznych układali pytania sondażowe, które później kierowali do napotkanych mieszkańców Moszczanki. Na pytania: „ W jaki sposób przygotowuje się pan/pani do Święta Flagi Narodowej?” , „W jaki sposób uczestniczy pan/pani w uroczystościach obchodów Święta Flagi?”, „Czy flaga narodowa jest ważna tylko w dzień jej święta?”, „Jak pan/pani uważa czy patriotyzmu należy uczyć czy go praktykować?”, „W jaki sposób powinno się młode pokolenie utwierdzać w przekonaniu, że należy  świętować dzień 2 maja? mieszkańcy chętnie udzielali dzieciom odpowiedzi. Zebrany materiał słowny i zdjęciowy w kolejnym dniu szkolnym na zajęciach pozalekcyjnych przyjął formę prezentacji multimedialnej. Na zajęciach koła historycznego uczniowie poszukiwali materiałów do prezentacji nt. Flagi Narodowej i na bazie zdobytych wiadomości wykonali prezentację pt. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie utalentowani artystycznie zajęli się oprawą choreograficzną i muzyczną nadchodzącego święta.

30 kwietnia nasza szkoła od samego rana przeżywała szczególne chwile. Dzieci w każdej klasie projektowały i z radością wykonywały biało – czerwone kotyliony z przeznaczeniem na wojewódzką uroczystość Święta Flagi.

O godzinie 10.00 przybyli zaproszeni goście: posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Janina Okrągły, burmistrz Franciszek Fejdych, kombatant – Zygmunt Kowalski, przewodnicząca Komisji Oświaty, polonistka – Zofia Zeprzałka - Krzemień, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej – Urszula Rzepiela, dziennikarz Radia Opole – Jan Poniatyszyn, radny, historyk i rodzic – Artur Zapała, przedstawiciel Rady Sołeckiej – Iza Lempart, absolwentki szkoły – Karolina Worożańska i Karolina Tuz oraz rodzice,  by razem z nami świętować dzień Flagi narodowej pod hasłem „Patriotyzm – uczyć czy praktykować?”

Wszystkich przybyłych przywitała pani dyrektor Marzena Kędra. Czas świętowania  rozpoczął się prezentacją wyników sondażu ulicznego, następnie uczniowie starszych klas przedstawili prezentację pt. „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”

Po pierwszej części zabrzmiał polonez, w rytm którego szóstoklasiści z biało – czerwonymi flagami w dłoniach wykonali tradycyjny taniec narodowy. Po czym padła komenda „baczność” i wszyscy dumnie odśpiewali Rotę. Nie zabrakło też radosnych pieśni patriotycznych oprawionych ruchem scenicznym.

Po części artystycznej rozpoczął się ogólnoszkolny panel nt. „Portrety Flagi Narodowej”, prowadzony przez nauczyciela i ucznia klasy szóstej. Uczestnicy w osobach zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów dyskutowali nt. Flagi Narodowej, patriotyzmu i doświadczeń z nimi związanych.

Od godziny 12.00 uczniowie, zainspirowani wydarzeniami dnia, przystąpili do swobodnej twórczej ekspresji. Powstały wiersze, teksty swobodne, ilustracje, formy przestrzenne, z których dzieci na koniec obchodów Święta Flagi Narodowej utworzyły pomnik pt. „Moja Polska”.

Anna Włodarczyk

Małgorzata Żuk

Zapraszany do obejrzenie galerii zdjęć