Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

WKRĘCENI W CZYTANIE

W roku szkolnym 2015/2016 jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Dlatego bibliotekarka wraz z polonistką oraz z opiekunką SU postanowiły w tej sprawie coś konkretnego zrobić.

Niecodzienne wybory…

       Każda klasa miała za zadanie wybrać adresata czytanych przez siebie książek. Wybory były demokratyczne, a na „listach wyborczych” znalazły się misie, pluszaki, lalki, smoki. Była również możliwość dodania własnych kandydatów. Z tej opcji skorzystali głównie ci, którzy lubują się w klockach lego i autkach.

Nawet smoki słuchają, gdy się im pięknie czyta…

        Wielu może dziwić fakt, że odbiorcami tekstu czytanego oprócz misiów stają się klocki i autka, ale to był autentyczny wybór dzieci i należało go uszanować. Tak więc najmłodsi czytali swoim ulubieńcom – klockom lego, nieco starsi – pluszakom. U czwartoklasistów przeważały upodobania motoryzacyjne, stąd pomysł czytania Porsche, Ferrari, Mustangowi.

       Najstarsi uczniowie naszej szkoły swój czytelniczy czas na języku polskim poświęcili smokom z krainy Tarakona. Z upodobaniem, pięknie modelując głosem, świetnie intonując, właściwie akcentując wybrane słowa i oczywiście dbając o dykcję, z pasją profesjonalnych lektorów - wprowadzali swoje dragony w świat powieści szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren pt. ,,Braci Lwie Serce”. Smoki, jak to smoki, niewzruszone bestie, ale szóstoklasistkom i pani polonistce – łezki kręciły się w oczach, gdy słuchały opisów dotyczących umierania chłopców, bohaterów, którzy w kolejnym życiu stają się dzielnymi rycerzami walczącymi ze …smokami. Wybór powieści dla szóstoklasistów był wyjątkowo trafiony, gdyż powieść szwedzkiej pisarki jest jedną z niewielu książek skierowanych do dzieci, w której czytelnicy mogą znaleźć odpowiedź na pytanie o sprawy ostateczne.

      Klimat, w jakim przebiegało głośne czytanie baśni, bajek, wierszy oraz fragmentów arcyciekawej powieści, sprzyjał rozbudzeniu pasji czytelniczych u … oczywiście naszych dzieci.

Anna Włodarczyk

Alicja Niedbalska

Małgorzata Żuk

Foto

Foto

Foto

Foto

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 4192397