Realizacja planu pracy w listopadzie ?Troska o życie i zdrowie zwierząt domowych?

Uczniowie naszej szkoły to dzieci mieszkające głównie na terenie wsi Moszczanka i Pokrzywna.

W każdym gospodarstwie domowym wśród ludzi żyją zwierzęta. Są to najczęściej psy i koty, ale wiele dzieci opiekuje się również chomikami, świnkami morskimi, szynszylami, królikami miniaturkami, żółwiami i papużkami. W szkole mamy uczniów, których pasją są nawet zwierzęta egzotyczne. Dzieci kochają zwierzęta i  chcą być dla nich dobrymi opiekunami, ale częste są jednak przypadki niewłaściwego traktowania naszych czworonogów. Wynikać to może z niewiedzy, niefrasobliwości, czasem nawet  z okrutnej bezmyślności.

W związku z koniecznością popatrzenia na zwierzęta jak na istoty czujące, kochające i niezwykle oddane człowiekowi przeprowadzono w miesiącu listopadzie szereg działań pod hasłem „Troska o życie i zdrowie zwierząt domowych”. Celem realizowanych zadań było uwrażliwienie dzieci na sytuację zwierząt w gospodarstwach domowych, na poznanie zasad opieki i pielęgnacji psów i kotów, na uświadomieniu ich oddania i przywiązania do człowieka, na pokazaniu ich piękna i oryginalności.

Uczniowie, którzy posiadają psy, mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym pod hasłem „Mój wyjątkowy przyjaciel- pies”. Celem konkursu było pokazanie swojego pupila w ciekawych i śmiesznych sytuacjach. Po odbytym szkolnym głosowaniu za najciekawsze zdjęcia uznano:

I miejsce- Kliford, opiekun Kamil Gibek

II miejsce- Sendi, opiekun Jakub Zaworski

III miejsce- Zgredek, opiekun Karolina i Mateusz Łaszczak

Oprócz konkursu fotograficznego uczniom zaproponowano konkurs na swobodny tekst inspirowany tematyką zwierzęcą pod hasłem „Zwierzęta w opowiadaniu, wierszu, bajce…”. Wzięło w nim udział 13 osób. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na gazetce ściennej, a autorami najciekawszych prac zostali: Ilona Luty, Karolina Setna, Julia Cieśla, Patrycja Lisowska i Paulina Adamska.

Wiele emocji wzbudziły wśród uczniów pokazy psich piękności. Była to okazja, aby pochwalić się swoim pupilem i opowiedzieć o nim. Nasze psy w tym dniu były najważniejsze. Zaproszone do szkoły, w obecności dużej liczby dzieci, były podekscytowane i podenerwowane. Zachowywały się jednak niezwykle posłusznie, dawały się tulić i głaskać. Nawet Pani Dyrektor przyprowadziła swojego ulubieńca- foksteriera Togo.

Tego samego dnia, 30XI, do szkoły zostały zaproszone panie Jolanta i Małgorzata Jung, które zajmują się hodowlą pudli i yorków. Hodowla nosi nazwę Prudnicki Dworek Te wyjątkowej urody psy zajmują czołowe miejsca na wystawach krajowych i międzynarodowych. Dla naszych uczniów i przedszkolaków panie przyjechały z dwoma dużymi czarnymi pudlami- Aurorą i Toresem, pudlem miniaturowym białym- Goldim i yorkshire terierem- Carlą. Panie opowiadały o swej pracy i prezentowały zdjęcia i filmy z wystaw i konkursów. Każde dziecko chciało dotknąć i pogłaskać piękne psy, a one z niezwykłym spokojem i gracją znosiły dziecięce zachwyty i czułości.

Dnia 2XI zaprosiliśmy do szkoły lekarza weterynarii- panią Wiesławę Wysiecką. Pani doktor wyjaśniała uczniom zasady pielęgnacji psów, odpowiadała na pytania dotyczące chorób, na które zapadają nasi pupile.

Pani doktor zwracała uwagę na nieprawidłowości w żywieniu zwierząt domowych, na pewne zachowania psów i kotów, które mogą niepokoić, lub są normą.

W miesiącu listopadzie dzieci przeprowadziły badania dotyczące poziomu życia i opieki psów na terenie wsi Moszczanka. Posłużyły się do tego anonimową ankietą opracowaną przez nauczyciela przyrody. Podsumowaniem wyników i zebranych informacji zajęła się grupa uczniów z koła przyrodniczego. Będą one przekazane sołtysowi wsi Moszczanka i znajdą się na opracowanej przez dzieci broszurce wyeksponowanej na tablicach ogłoszeń w naszej miejscowości. Broszurka propagować będzie także właściwe traktowanie zwierząt domowych.

Elżbieta Bury