Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

Zima jest czasem szczególnie ciężkim dla istot żywych. Niektóre z nich zapadają w sen zimowy. Ludzie jako osobniki rozumne radzą sobie dobrze, ale niestety są też stworzenia bezradne, potrzebujące naszej pomocy, aby przetrwały i przedłużyły swój gatunek.

      Życie zwierząt podczas zimy to istna walka o przetrwanie. Zwierzęta, aby przetrwać zimę bardzo się trudzą, a niektóre z nich giną. Ludzi chcąc im pomóc dokarmiają je. Można powiedzieć, że ,,pukają’’ do naszych drzwi i ,,proszą’’ o pomoc. W celu uświadomienia dzieciom w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom podczas nadchodzącej zimy w dniu 3 października 2014r. w Szkole Podstawowej w Moszczance odbyło się spotkanie uczniów z panem Karolem Koziarowskim – emerytowanym nauczycielem i miłośnikiem przyrody, który rozpoczął prelekcję od słów: „gdy jesień się kończy i zima nadchodzi, dla zwierząt czas trudny i chłodny nadchodzi…”.W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Moszczance dbamy nie tylko o rozwój osobowości naszych dzieci poprzez aktywne nauczanie, również staramy się wzbogacać proces dydaktyczny przez spotkania z wyjątkowymi ludźmi.

       Uczniowie mieli możliwość rozwijania wrażliwości zmysłowej oraz zostali zachęceni do aktywnej ochrony środowiska przyrodniczego. Została im przekazana wiedza na temat postępowania wobec zwierząt i ich roli w życiu człowieka. Podczas prelekcji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat zwierząt żyjących w lasach, na łąkach i polach. Wśród omówionych gatunków pojawiły się m.in. daniele, jelenie, wilki, sarny, niedźwiedzie, borsuki, jemiołuszki, gile, czy sikorki. Przyrodnik zaprezentował uczniom piękne fotografie zwierząt – zadaniem dzieci było odgadywanie nazwy zwierzęcia. Z wielkim zaangażowaniem opowiadał także o zwyczajach ptaków i pokazywał zbudowane przez nie gniazda. Nasz gość chętnie odpowiadał na pytania małych miłośników przyrody i zachęcał ich do wypowiedzi na tematy związane z przyrodą. Końcowym akcentem było zbudowanie drzewa cennych wskazówek, które pomogą w trosce o zwierzęta podczas zimy. W następnym kroku przełożymy teorię na praktykę poprzez pełnienie dyżurów w dokarmianiu ptaków zimą, ponieważ w naszej szkole dbamy o odpowiedzialność i systematyczność w realizacji podjętego zadania.

        Wszystkich, którym leży na sercu dobro „skrzydlatych” i leśnych przyjaciół zachęcamy do włączenia się do zimowej akcji. Nie wymaga to wielkich wyrzeczeń ani nakładów, a jednocześnie jest to dobra lekcja obserwacji tych zwierząt, podczas której można wiele się nauczyć o ich zachowaniu i zwyczajach.

        Poprzez udział w takim niezwykłym spotkaniu uczniowie w lepszym stopniu rozpoznają różnorodność barw w upierzeniu ptaków zimujących, wskazują gatunki ptaków przylatujących do karmnika, a także mają świadomość o zimowych zagrożeniach dla zwierząt. Jesteśmy przekonani, że przytoczone słowa greckiego matematyka Pitagorasa: „wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka” będą drogowskazem postępowania naszych dzieci, nie tylko podczas zimy, ale również przez cały rok. Spotkanie było niezwykle bogate w treści przyrodnicze i z pewnością zostanie jeszcze powtórzone. Musimy pamiętać o jednym: ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią – jej pięknem i bogactwem.

Tomasz Wójtowicz

 

Foto

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 4192509