Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

Realizacja planu pracy w październiku ?Prezydencja Polski w Unii Europejskiej?

Od 1 lipca Polska rozpoczęła prezydencję w UE. Wielka polityka tylko czy w takiej małej miejscowości jak Moszczanka wszyscy zdają sobie sprawę jakie to wielkie wyróżnienie.

Od 1 lipca Polska rozpoczęła prezydencję w UE. Wielka polityka tylko czy w takiej małej miejscowości jak Moszczanka wszyscy zdają sobie sprawę jakie to wielkie wyróżnienie.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły nie mogli obok tego przejść obojętnie, dlatego postanowiono, że październik będzie poświęcony kształtowaniu postaw patriotycznych i popularyzacji wśród uczniów i ich rodziców wiedzy na temat prezydencji w Unii. Opracowaliśmy pakiet zadań do zrealizowania przez każdą klasę pod kierunkiem wychowawców.

 

Pierwszym krokiem były lekcje i wyjaśnienia słownictwa związanego z UE. Drugi krok to przygotowanie przez uczniów pytań i przeprowadzenie wywiadów z rodzicami i dziadkami nt. prezydencji Polski, a trzeci to podsumowanie tych teoretycznych wiadomości podczas lekcji europejskich prowadzonych przez Macieja Janisza. 

     Okazało się, że uczniowie posiadają dużą wiedzę i są przygotowani do prowadzenia rozmów na ten temat. I tu zaczyna się mała polityka.

Przedstawiciele uczniów klas III – VI z opiekunami wybrali się na spotkanie z ludźmi promującymi nasz powiat i gminę. Pierwsze spotkanie
z panem burmistrzem Franciszkiem Fejdychem w jego gabinecie uświadomiło dzieciom, że droga do Brukseli zaczyna się w takich małych miejscowościach jak nasza. Trzeba z oddaniem i uczciwie pracować.

 

 

Podczas drugiego spotkania u pana starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego dzieci zrozumiały, że trzeba stawiać na kreatywność i nie zapominać o korzeniach. Teraz oczy Europy zwrócone są na Polskę, a my powinniśmy pokazać to co u nas najlepsze.

 I takie zadanie, czyli kreowanie wizerunku naszej miejscowości otrzymali uczniowie klas I – III. Powstały piękne prace plastyczne, ciekawe teksty promujące Moszczankę.

 

W UE wysoko ceni się polską zdrową żywność, dlatego nie można zapomnieć
o recepturach i przepisach naszych babć. Jedną z najbardziej znanych i kultywowanych tradycji jest kiszenie kapusty.

Czas nam sprzyjał było przed Wszystkimi Świętymi, kapusta zebrana tylko podwijać rękawy i zaczynać szatkowanie. Wszyscy byliśmy przygotowani. Stanowiska w Sali gimnastycznej udekorowane, transparenty z hasłami przyciągały uwagę. Rodzice z szatkownicami i głowami kapusty gotowi do rozpoczęcia konkursu, bo 28 X odbył się w naszej szkole Konkurs Kiszenia Kapusty. Prowadziła go uczennica klasy V Julia Cieśla i punktualnie o godzinie 9.40 dała sygnał do rozpoczęcia.

Przy ośmiu stanowiskach, w tym nauczyciele i rodzice zawrzało. Każdy był skupiony na swoim zadaniu a w tym czasie po sali płynęły przyśpiewki przy dźwiękach gitary promujące zalety kiszonej kapusty. Staropolskim obyczajem zatrzęsła się podłoga od przytupów i podskoków tancerzy. Szatkowanie, solenie, mieszanie, ubijanie i nakładanie do beczułek bacznie śledziła komisja złożona przedstawicieli uczniów każdej klasy. Tę zdrową i bądź co bądź bardzo smaczną będącą podstawą wielu potraw kapustę najlepiej zdaniem jury przygotowali uczniowie klasy VI. To oni wygrali główną nagrodę – wycieczkę do Farskiej Stodoły i do Zakładu Przemysłu Cukierniczego „Piast”.

A kapusta stoi w beczułkach i kisi się. Gdy już będzie ukiszona przełożymy ją do słoików z pięknymi etykietkami i logo każdej klasy. Każdy kto będzie chciał nabyć słoik pysznej kapusty, przekaże „grosik” członkom Klubu Anioła, który  przygotuje niespodzianki dla samotnych i chorych mieszkańców Moszczanki.

Anna Włodarczyk

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 3971472