?Każde dziecko jest zdolne?

Realizacja planu pracy w czerwcu przebiegała pod hasłem ?Każde dziecko jest zdolne?

Homo creator - człowiek twórca - to potencjalnie każde dziecko, bo możliwości twórcze tkwią w każdym z nich. Dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach. Posiada również zadatki na rozwijanie wielkiej twórczości oraz ogromny talent. Zatem każdy nauczyciel w naszej szkole stara się stworzyć dzieciom jak najlepsze możliwości dla jego rozwoju i odkrycia jego talentu.

W miesiącu czerwcu zostały zaplanowane liczne działania, mające na celu ukazanie licznych zdolności, jakie posiadają nasi uczniowie.

Promując sport wśród młodzieży, została przeprowadzona Spartakiada Szkół Wiejskich dla klas I –III oraz Dzień Sportu. Dzięki temu, uczniowie uczestniczyli w  tworzeniu  własnego sukcesu, mogli wybrać konkurencje, w których czuli się najpewniej, wzmacniali wiarę we własne możliwości i umiejętności. Przeprowadzone zawody dostarczyły dzieciom dużo emocji , wrażeń i uśmiechu.

W ramach popularyzowania języka angielskiego, uczniowie uczestniczyli w Konkursie Piosenki Angielskiej. Uczniowie prezentowali swoje zdolności muzyczno – językowe solo w duetach lub zespołach. Śpiewając dla swojej widowni przełamywały barierę nieśmiałości, czuły się małymi gwiazdami.

Swój poziom wiedzy wykraczającej poza podstawę programową z matematyki, mogli zaprezentować uczniowie podczas Matematycznego Turnieju Klas. Zadania były dopasowane odpowiednio do grupy wiekowej, a rywalizacja poszczególnych klas była bardzo ciekawa.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” pod tym hasłem została utworzona w fioletowej sali, galeria artystyczna prac dziecięcych. Dzieci poprzez środki wyrazu artystycznego rozwijały umiejętność wypowiadania swojego osobistego stosunku do rzeczywistości za pomocą linii i plamy, barwy i kształtu, kształciły aktywność myślową, pobudzały wyobraźnię i wyzwalały inicjatywę twórczą.  Wyeksponowanie swoich prac dało im zadowolenie i radość płynącą, z wiary we własne siły i możliwości twórcze.

Spektakl sobótkowy był jakby ukoronowaniem myśli, że „ każdy z nas jest zdolny do zrobienia wielkich rzeczy, jeśli nie pozwolimy żeby pokonał nas strach przed własną słabością”. Właśnie tego dowiodły dzieci podczas spektaklu słowno – tanecznego pt: Miłość sobótkowej nocy. Przedstawienie sobótkowe wystawione przez dzieci pozwoliło każdemu z nich odnieść sukces na tej letniej scenie. Pozytywnie wpłynęło na rozładowanie napięć i emocji, a ich wysiłki zostały zauważone i docenione gromkimi brawami.

Dzieci jak widać są świadome swoich mocnych stron i dlatego wierzą we własne możliwości. Udział w tych licznych działaniach pomógł dzieciom poznać siebie, zbudował w nich poczucie własnej wartości, przygotował  je tak, aby były gotowe sprostać wezwaniom.

Święto Rodziny połączone z sobótką w Moszczance stało się dobrą okazją do integracji dzieci, nauczycieli oraz zaproszonych rodziców i mieszkańców wsi.

Po raz pierwszy w tym roku współorganizatorem tej imprezy, była również Rada Sołecka z Moszczanki. Na stołach pojawiły się przepyszne wypieki, sałatki, ogórki małosolne, chleb ze smalcem, zapiekanki. Dużą atrakcją okazał  się pieczony prosiak z kaszą, nie zabrakło też  bigosu i grochówki. Wszystkim udzielił się nastrój świętojańskiej nocy.

Oprócz spektaklu sobótkowego w programie było również:

- wręczenie statuetek „Skrzyła 2013”

- zabawy sprawnościowe rodziców i dzieci pod przewodnictwem LZS - Moszczanka

- pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej

- warsztaty plastyczne

- wyplatanie wianków i rzucanie ich na wodę.

Zarówno rodzice jak i dzieci świetnie się bawili. Tego typu imprezy z pewnością  pozytywnie  wpływają na wzmocnienie więzi rodzinnych, integrują rodziców z placówką , do której uczęszcza dziecko, a także są doskonałą okazją do aktywnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu.

Bożena Sajewicz