Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

WIZYTA NIEZWYKŁEGO GOŚCIA

?Z odrobiną sukcesu, zachęty i zaufania, w środowisku sprzyjającym pracy, dziecko może dotrzeć do krańców świata? C. Freinet

 Te słowa napisane przez wybitnego pedagoga, doskonale wpisują się w formę przekazu wiedzy naszym uczniom poprzez współpracę z różnymi organizacjami i podmiotami, która jest jednym z zadań realizowanych zgodnie z koncepcją pracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance. Nasza wędrówka sięgnęła aż na kontynent azjatycki, do Chin. W tym roku szkolnym już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Instytutu Konfucjusza Centrum Współpracy Polska – Chiny Politechniki Opolskiej, który zajmuje się promocją chińskiej kultury i nauczaniem języka chińskiego.

Tym razem spotkanie miało nieco inny charakter od tego z roku ubiegłego, poprzednio przeprowadzone zostały warsztaty chińskiej kaligrafii, teraz nasze dzieci brały udział w lekcji pokazowej, prowadzonej przez studenta z Chin, będącego na wymianie studenckiej. Ponieważ „dzieci odczuwają ogromną potrzebę mówienia do kogoś, kto ich słucha, pisania do kogoś, kto odpowie, czują potrzebę robienia rzeczy pożytecznych”, w związku z tym biorąc udział w tym spotkaniu zapoznały się ze sposobami przywitania i podstawowymi słowami i liczebnikami obowiązującymi w języku chińskim. W piśmie chińskim zazwyczaj nie oddaje się różnic w wymowie, tzn. zapis jest identyczny, ale jego wymowa może się bardzo różnić w zależności od dialektu użytkownika. W związku z tym wyróżnia się kilkanaście odmian języka chińskiego. Student z Chin wykazał się ogromnym zaangażowaniem i umiejętnością pracy z małymi dziećmi. Potrafił w zadziwiający sposób zaktywizować wszystkich uczestników spotkania, a sala w której odbywała się lekcja tętniła życiem i kulturą chińską. W trakcie lekcji prowadzący student wykorzystywał różnorodne techniki pracy: zapraszał dzieci do udziału w konkursach, używał różnej tonacji a nawet dźwięków do prawidłowego zaprezentowania i akcentu chińskich wyrazów, czy używał ilustracji do rozpoznawania wypowiadanych słów. Prowadzący zajęcia pokazał w bardzo prosty sposób jak budować zdania i pracować nad ich zrozumieniem. Była to ciekawa lekcja mająca na celu kształcenie umiejętności komunikacyjnych ze zwróceniem szczególnej uwagi na aktywne zastosowanie języka. Z pewnością ten rodzaj zajęć poprowadzony przez wyjątkowego nauczyciela na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Teraz dzieci są bogatsze o podstawy chińskiej komunikacji a jednocześnie poszerzyły wiedzę na temat kultury i zwyczajów panujących w Chinach.

W ten sposób kolejny raz udowodniliśmy, że „szkoła nie jest przystankiem, jest drogą, która otwiera się na coraz to nowe horyzonty do zdobycia”. Nasze dzieci każdego dnia przekonują się, że prawdziwą wiedzą jest ta, którą się zdobyło drogą odkrycia. Współpraca z Politechniką Opolską jest wpisana już jako stały punkt otwarcia się szkoły w Moszczance na różne organizacje i placówki oświatowe. To nie pierwszy tego typu akcent współpracy z Politechniką Opolską, ponieważ nasi uczniowie już drugi rok biorą udział w zajęciach Dziecięcej Politechniki Opolskiej.

 

                                                                                                                         Tomasz Wójtowicz


Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 4482331