Tutaj jesteś: strona główna | Aktualności
Taka chwila zdarza się tylko raz
Uroczystość przekazania sztandaru szkole rozpoczęła się 19 kwietnia 2013 r. mszą świętą. Ksiądz proboszcz Józef Wojtasek poświęcił sztandar. Po zakończonej mszy wszyscy w uroczystym pochodzie, przemaszerowali do szkoły na kolejną część ceremonii. Tu nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Budowniczym Publicznej Szkoły Podstawowej w Moszczance. Tablica ufundowana została przez społeczność szkolną. Aktu odsłonięcia tablicy dokonał sołtys Moszczanki – Mieczysław Partyczny. Następnie proboszcz Józef Wojtasek poświęcił tablicę.
Dalsze uroczystości odbywały się 20 kwietnia 2013 r. Dzięki wysiłkowi nauczycieli i talentowi artystycznemu dzieci sala gimnastyczna, w której odbywała się uroczystość nawiązywała do najpiękniejszego miejsca na Ziemi jakim jest Moszczanka. W tle widniały Góry Opawskie i pobłyskiwała złota korona – symbol Moszczanki.
Z okazji tak wyjątkowego i niecodziennego wydarzenia w życiu naszej społeczności mogliśmy gościć w szkole najważniejszych przedstawicieli miasta, regionu oraz nauczycieli freinetowców z Szwajcarii, Francji i Polski. Dyrektorka szkoły Marzena Kędra przywitała dostojnych gości:
Mirell i Michela Mulat - nauczycielie freinetowcy,
Ceremonia
Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego składania podpisów w Księdze Pamiątkowej „otwartej na okoliczność utrwalenia w pamięci potomnych listy Fundatorów sztandaru Publicznej Szkoły Podstawowej w Moszczance”.
Fundatorzy sztandaru:
Doniosłość tych chwil akcentowały werble w wykonaniu Tymona Rojka z kl. I i utwory wykonane na pianinie przez Pawła Kossowskiego- Skop z kl. VI.
Kolejnym ważnym momentem było uroczyste przekazanie sztandaru. W imieniu Fundatorów sztandar przekazywały pani Kazimierz Piwko i Anna Zawadzka – członkowie Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta by przekazać go burmistrzowi Gminy Prudnik panu Franciszkowi Fejdychowi. Fundatorzy opisali również symbolikę sztandaru. Z wielkim szacunkiem i pieczołowitością pani dyrektor Marzena Kędra przejęła sztandar od burmistrza mówiąc „Przyjmując sztandar wyrażam serdeczne podziękowanie za tak cenny dar. Pragnę zapewnić, że będzie on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy dydaktyczno - wychowawczej naszej szkoły. Następnie sztandar przekazała uczniom zwracając się do nich słowami „Nieście sztandar wysoko, rozsławiajcie imię Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Semenowicz.”
Uczniowie, przejmując sztandar, ucałowali jego skraj. Poczet sztandarowy zaprezentował zgromadzonym sztandar szkoły.
Ślubowanie
Przewodnicząca szkoły Paulina Adamska odczytała akt ślubowania, które złożyli uczniowie reprezentujący wszystkie klasy. Wszystkie ważne momenty ceremonii, akty wręczania i przekazywania sztandaru, wprowadzania i wyprowadzania pocztów zebrani podkreślali powstaniem z miejsc.
Nasi Goście
Następnie głos zabrali niektórzy z dostojnych, licznie zgromadzonych gości. Otrzymaliśmy też liczne podziękowania i gratulacje.
Od lewej Aleksandra Semenowicz, M. M. Mulat, K. Piwko, A. Zawadzka
Sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Haliny Semenowicz
Jesienia 2012 r. ogłosiliśmy wśród dzieci konkurs na awers naszego sztandaru. Komisja konkursowa wybrała projekt Benedykta Pustelniaka z kl. V.
Od dziś wszyscy już będą wiedzieć, że sztandar naszej szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach jednego metra. Obszyty jest złotymi frędzlami, a drzewiec o wysokości 2 m 20 cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem. Na biało-czerwonym rewersie umieszczono godło państwowe- srebrno-złoty orzeł ze zwróconą w prawo głową ozdobioną złotą koroną. Jego rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania wszelkich trudności. Awers jest w kolorze chabru. Pośrodku znajduje się zarys Gór Opawskich, złota korona i dąb – drzewo życia, które jest symbolem trwania i rozwoju. Wokół symbolicznych gór umieszczono nazwę szkoły.
Sztandar dla społeczności szkolnej ma znaczenie symboliczne - to znak Polski, ale i naszej Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
Wystawy
Specjalnie na to święto przygotowasmy ekspozycję stałą i wystawy okolicznościowe o patronce - Halinie Semenowicz.
Część artystyczna
Ostatnim punktem uroczystości było widowisko muzyczno – taneczne pt. „Powrót miłości” przygotowane przez nauczycielki Małgorzatę Żuk i Annę Włodarczyk. 24 uczniów z klas I – VI w sposób niebanalny: przy pomocy tańca, gestu, mimiki zilustrowało wewnętrzny świat dziecka. Spektakl wywarł na widzach ogromne wrażenie. Dzieci zebrały pochwały od gości z Polski i z zagranicy.
Seminaria problemowe
Po skończonych głównych obchodach święta, zaproszeni goście zgromadzili się na seminariach problemowych. Mieli okazję wysłuchać wykładu okolicznościowego „Nauczyciel Freinetowiec”, który przygotowała pani Maria Kościuszko. Ważnym akcentem była projekcja filmu dokumentalnego „Życie i twórczość Haliny Semenowicz zrealizowanego przez Michela Mulata z Francji. Na zakończenie dyrektorka szkoły Marzena Kędra przybliżyła zebranym prezentację nt. „Nowoczesna edukacja szkolna” – jak realizujemy program nauczania inspirowany pedagogiką C. Freineta w Moszczance.
Krótka refleksja
„Każda dobra szkoła nie zatrzymuje się w rozwoju, dąży nieustannie do zapewnienia jak najbardziej optymalnych warunków uczenia się każdemu dziecku.
Nauczyciele poszukują więc pilnie takich metod nauczania i wychowania, które sprzyjają kształtowaniu postaw twórczych, wyrabianiu samodzielności i poczucia odpowiedzialności.”
Halina Semenowicz
Więcej informacji w zakładce Nasz Patron
zapraszamy do NASZEJ GALERII ZDJĘĆ