Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

DEBATA ? DLACZEGO NALEŻY POMAGAĆ DZIECIOM CHORYM I NIEPEŁNOSPRAWNYM?

Dnia 11 kwietnia odbyła się w naszej szkole debata nawiązująca do misji jaką spełniała Halina Semenowicz ? nasza Patronka zajmowała się właśnie dziećmi chorymi.

 

 Refleksją do naszych rozmów były słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. W tym dniu gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku wraz z osobami zajmującymi się orzecznictwem osób niepełnosprawnych z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, redaktora Tygodnika Prudnickiego oraz rodzica dziecka niepełnosprawnego z naszej szkoły. Debata prowadzona była przez dwie uczennice: Julię Cieśla oraz Agnieszkę Zagawę z klasy VI. Wprowadzeniem do debaty było przedstawienie wyników sondażu przeprowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nt. czy warto pomagać ludziom chorym. Uczestnicy odpowiadali na pytania i dzielili się swoimi refleksjami na temat:

  • Co rozumiemy przez słowo pomoc i miłosierdzie?
  • Dlaczego ludzie widząc cierpienie innych są gotowi dać im „pomocną dłoń”?
  • Jakie instytucje, stowarzyszenia i grupy umożliwiają pomoc ludziom potrzebującym?
  • Czy pomoc ludziom chorym daje nam korzyści? Jeśli tak, to jakie? Czego możemy się przez to nauczyć?
  • Co sprawia, że w czasach komercji, życia w pośpiechu, zanikania więzi międzyludzkich, rzesze ludzi decydują się na bezinteresowną pomoc chorym i niepełnosprawnym?

Całość podsumowano słowami Henryka Sienkiewicza: „Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca; ona daje życie”. On pomógł wielu osobom. Bądźmy jak wielcy sercem tego świata, uczynni i życzliwi. To wszystko zależy od nas. Spróbujmy bo naprawdę warto.

Tomasz Wójtowicz

 

 

 

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 4192454