Marzec w naszej szkole przebiegał pod hasłem ,, Optymistyczna wiara w życie??

Marzec kojarzy się wszystkim z wiosną, słońcem, ciepłem? Niestety pogoda marcowa nie oczarowała nas zwiastunami wiosny, nie szafowała energią słoneczną. Czyżby w marcu spisały się tylko bociany, które w Moszczance zawitały pierwszego dnia wiosny? Okazuje się, że nie tylko? Uczniowie z klas I - VI, realizując marcowe zadania związane z optymizmem, w pełni zrekompensowali w szkole deficyt prawdziwej wiosny.

Najmłodsi realizowali zadanie: Optymizm2, czyli potęgowanie optymizmu na lekcjach matematyki. Moc pozytywnej energii brała się z oryginalnych, twórczych  poleceń  do zadań matematycznych, typu: „zmierz długość małego palca i stopy swojego kolegi; zrób 10 przysiadów,6 pajacyków i 4 pompki. Zapisz działanie.” Na tej matmie było kreatywnie!

Drugoklasiści stworzyli ze swoich prac galerię prac artystycznych pt. „ Potęgę optymizmu”

Trzecioklasiści zainspirowani słowami Walta Disneya „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać” wykonywali komiksy ukazujące realizację dziecięcych marzeń.

Klasa IV na lekcjach informatyki zaprojektowała optymistyczną wizję własnej przyszłości.

21 marca – z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji – uczniowie klas IV – VI utworzyli ze swoich tekstów poetyckich  galerię pt. „Dusza optymisty”

Optymizm

Widzę światło

I radość

I szczęście

Była burza emocji

Teraz tęcza

Teraz optymizm

Anioł z niebiańskimi skrzydłami

I duszą optymisty

Rozsiewa uśmiech

Po ponurym świecie

Jak ziarno

Na zgrudzonej ziemi

Serce otwiera się na dobro

Umysł na drugiego człowieka

Życie jest piękne!

Lecz czasem o tym zapominamy

zanurzamy się w smutku

jak w czarnym morzu

a to jest potrzebne jak dziura w moście…

Bądźmy optymistami!

Julia Cieśla , klasa VI

Słowa Winstona Churchilla „Jestem optymistą. Bycie kimkolwiek innym nie zdaje się być
do czegokolwiek przydatne”
stały się mottem jednej marcowej godziny wychowawczej w klasach IV – VI.

Uczniowie klasy VI w myśl słów „Po każdym dniu trzeba postawić kropkę, odwrócić kartkę

i zaczynać na nowo” redagowali kartki z pamiętnika optymistycznego historyka.

W klasie V na lekcji matematyki uczniowie odpowiadali w skali 1 – 5 co czują, kiedy rozwiązują zadania z matematyki. W następnym zadaniu piątoklasiści dopisywali myśli pozytywne do scenek:

-„Dostałeś kolejny słaby stopień ze sprawdzianu z matematyki”.

-„Zaproponowałeś koledze wspólne uczenie się do sprawdzianu i spotkałeś się z odmową”.

Na koniec uczniowie w parach odgrywali wybrane przez siebie scenki, a całość zakończyli przygotowaniem mapy myśli – optymizm na lekcjach matematyki.

Na lekcjach języka angielskiego dzieci tworzyły słowniczki słów optymistycznych

Marzec utrwalił w nas optymistyczną wiarę w życie, dlatego nie wątpimy, że oczekiwana przez nas wiosna, lada dzień zawita.

Małgorzata Żuk

Anna Włodarczyk