Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Święto Wolności

Dzisiaj obchodziliśmy w naszej szkole szczególne święto - 25 lecie urodzin demokracji (pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu ). Bardzo długo czekaliśmy na ten moment i szczególnie się do niego przygotowaliśmy. Wcześniejsze działania realizowane w ramach prowadzonego w naszej szkole projektu „ Młodzi dla Wolności" pozwoliły dzieciom dokładnie poznać burzliwe wydarzenia lat 80-tych i szczęśliwe ich zakończenie. W dniu dzisiejszym, aby uczcić tak ważne święto uczniowie przyszli do szkoły w biało-czerwonych strojach. O godzinie 11 cała społeczność uczniowska zebrała się na boisku szkolnym. Nasza „urodzinowa impreza" rozpoczęła się od wykonania wspólnego (...)
2 maja 2014 r. zakończyliśmy realizację projektu „2014! Młodzi dla Wolności”, który ogłosił Prezydent RP Bronisław Komorowski. Celem konkursu było zachęcanie uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Konkurs miał przybliżyć historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności. Wspólnie z organizacjami działającymi we wsi Moszczanka przygotowaliśmy obchody Święta Flagi Narodowej. Na ten dzień uczniowie przygotowali biało – czerwone girlandy, którymi obdarowani zostali świętujący. Również na domach (...)
W dniu 2 maja, w Święto Flagi Narodowej zrealizowaliśmy kolejny etap projektu dotyczący odzyskania przez Polskę suwerenności po 25 latach. Była to dobra okazja do zastanowienia się nad tym jak minęło ostatnie 25 lat oraz do pytania o to, jak mogłoby wyglądać kolejnych 25. Nasze pytania zadawane do uczestników Wojewódzkich Obchodów Święta Flagi Narodowej miały być właśnie okazją do takiej refleksji. Przeprowadziliśmy wspólne rozmowy o tym, jakie mamy indywidualne i zbiorowe aspiracje oraz o tym, jak wykorzystać otrzymaną wolność do budowania przyszłości swojej, swojego środowiska i Polski. Do uczestników rozmów zadaliśmy następujące pytania: Jak Pan/ Pani uważa, (...)
W ramach realizowanego programu edukacyjnego uczniowie naszej szkoły odbyli muzyczną podróż w ostatnie lata komunizmu w Polsce, którego upadek przypieczętowały wybory 4 czerwca 1989 roku. Celem naszej podróży było połączenie dwóch pokoleń - współczesnej młodzieży, dla której przeboje lat 80-tych są często evergreenami, czyli utworami muzycznymi cieszącymi się niesłabnącą popularnością przez wiele lat, które przeszły próbę co najmniej 20 lat oraz dzisiejszych 40 - latków, którzy dorastali w tamtych czasach. Słuchaliśmy utworów takich zespołów muzycznych jak: Perfect, T. Love, Lady Pank, Dżem, Republika. Kobranocka, (...)
Zakorzenienie wolności w prawdzie jest niezmiennym i kluczowym tematem nauczania świętego Jana Pawła II. Człowiek, zdaniem Papieża, jest stworzony do wolności. Jest ona jego domem oraz przestrzenią życia. Wolność potrzebna jest człowiekowi jak chleb, miłość czy pokój. Od niej zależy, czy ludzie będą szczęśliwi i dobrzy dla siebie nawzajem. Wolności trzeba się uczyć od najmłodszych lat, aby stanowiła mocny fundament dorosłego, szczęśliwego życia. Stąd pomysł, aby nasze szkolne dzieci poznały tę wspaniałą postać. W jej świetle może znajdą odpowiedź na pytanie – czym jest ich wolność zadana i zaczną ją wprowadzać w swoje konkretne życie? Piękna chwila ze Świętym Janem Pawłem II (...)
Nie tęsknię za 80 – tymi latami ubiegłego stulecia, ani też nie chciałabym do nich wrócić. Był to bowiem dziwny czas, w którym szarzyznę codzienności można było nieco ubarwić kolorowymi ciuszkami, które niejednokrotnie wyrażały tęsknotę za prawdziwą, wolnością. Dzisiaj młodzież nie musi się tak mocno wysilać, by mieć „coś” z niczego. Ma bowiem dostęp prawie do wszystkiego … no i zaczynam się troszkę tym martwić. Dlaczego? … odpowiem krótko… to, co łatwo przychodzi szybko się nudzi. A potem chodzą tacy znudzeni po ulicach co się im nic nie chce robić... nawet, gdyby rzecz dotyczyła ich osobistej wolności. Nie mówię, że (...)
OBLICZE PRL-u W ramach projektu „Wolność” dnia 16 kwietnia 2014 r. została otwarta wystawa poświęcona czasom PRL-u. Powstała dzięki współpracy ze szkołą całych rodzin: dziadków, rodziców i dzieci. Prośba do nich skierowana spotkała się z dużym odzewem, a także ogromnym zaangażowaniem w przygotowania. Jednym z haseł głoszonych w ówczesnej Polsce było: „dla dobra Ojczyzny łączmy doświadczenie starszych pokoleń z energią i nowatorstwem młodzieży”. Fotografie oraz przedmioty zaprezentowane na wystawie często w zamierzeniu pełniły funkcję propagandową. Przy świadomym udziale ich twórców, a czasem jedynie dzięki nowemu kontekstowi – stawały (...)
Fundamentem funkcjonowania człowieka w społeczeństwie jest szacunek dla jego godności. Z godności tej wynikają prawa człowieka, w tym prawo do wolności. W ramach projektu „Wolność” realizowanego w Szkole Podstawowej w Moszczance 10.04.2014r. przeprowadzono debatę na temat: Wolność – dana, czy zadana?. Uczestnicy spotkania wraz z zaproszonym gościem – p. Ryszardem Kaszą – pierwszym wiceburmistrzem Prudnika po 1989 roku poszukiwali odpowiedzi na to trudne, ale stwarzające okazję do dyskusji pytanie. Atmosferę debaty przygotowanej przez Samorząd Uczniowski podtrzymały słowa Jana Pawła II z Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi.” Biorący (...)
W ramach prowadzonego w naszej szkole projektu edukacyjnego „ Wolność” 24 marca 2014 r. odbyła się prezentacja filmu pt. „ Droga do wolności”. Jego celem było przybliżenie dzieciom najnowszej historii naszego kraju, związanej z powojenną przeszłością Polski i czasem transformacji ustrojowej lat 80-tych. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem zaznajomili się ze smutnymi realiami życia w PRL-u. Poznali historię walki opozycji z władzami komunistycznymi. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy powstaniu NSZZ Solidarność oraz wydarzeniom z lat 80-tych: wprowadzeniu stanu wojennego; obradom „okrągłego stołu”; pierwszym wolnym wyborom w czerwcu 1989 roku. Spotkanie (...)
W ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacyjnego ,,Młodzi dla Wolności” członkowie koła teatralnego pod kierunkiem Małgorzaty Żuk przyjęli wyzwanie stworzenia widowiska o tematyce wolnościowej. Podczas zajęć koła jego członkowie zainspirowani twórczością Marka Grechuty i Kamila Baczyńskiego podjęli się działań artystycznych zmierzających do wykreowania spektaklu plastyczno – muzycznego połączonego z montażem poetyckim. Premiera przedstawienia ,,Barwy wolności” odbyła się w bardzo uroczystych okolicznościach podczas obchodów Święta Patrona Szkoły – 4 kwietnia 2014 r. Małgorzata Żuk (...)
2 kwietnia 2014 r. gościliśmy na zajęciach koła regionalnego Panią Kazimierę Kamińską. Spotkanie to przebiegło w sympatycznej i miłej atmosferze. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wspomnień związanych z przyjazdem i osiedlaniem się pierwszych repatriantów na ziemiach zachodnich. Była to również doskonała okazja, aby dzieci dowiedziały się, jak wyglądała szkoła ich dziadków i pradziadków, jak wielkie zmiany zaszły nie tylko w wyglądzie szkoły i sal lekcyjnych, ale samego systemu nauczania i uczenia się. W związku z realizowanym w naszej szkole projektem „ Młodzi do Wolności” padło wiele pytań o czasy PRL. Oddajmy głos uczestnikom tego spotkania, aby mogli podzielić (...)
W ramach projektu edukacyjnego "2014! Młodzież dla Wolności" uczniowie naszej szkoły przeprowadzili wywiad ze swoimi rodzicami na temat ich obecnych marzeń, a następnie zapytali swoich dziadków, jakie były ich marzenia w latach 80- tych ? Uzyskane odpowiedzi dzieci przedstawiły w prac plastycznych oraz tekstów W kwietniu 2014 roku wszyscy uczniowei klas I - VI zaprezentowali efekty swoich działań na forum szkoły. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno samych uczniów jak i rodziców oraz dziadków naszych pociech. Wszyscy z wielkim zainteresowaniemczytali o marzeniach ludzi, a starsi z reflekscją wymalowaną na twarzy. Jolanta Trybel (...)
Tak został nazwany jeden z etapów projektu edukacyjnego realizowany w naszej szkole. Naszym zadaniem jest szukanie prawdy o wolności osoby. W tym celu po raz kolejny pragniemy zmierzyć się z pytaniem: „Kochamy wolność i co z tym zrobić?”. Wolność jest wartością, którą można zakosztować jedynie we wspólnocie osób. Dlatego podczas warsztatów dominują działania grupowe i integrujące. Taniec, rytm, energia, brzmienia i kolory z samego serca Afryki pomagają nam nawiązać ciepłe relacje z naszymi gośćmi: Kubą z Pokrzywnej, Ibo z Afryki i dziewczyną o skośnych oczach o trudnym do wymówienia imieniu. Plemienne afrykańskie tańce zacieśniają więzy, bez których (...)
Kochamy wolność i co z tym zrobić? Realizujemy w naszej Szkole Podstawowej w Moszczance projekt edukacyjny dotyczący WOLNOŚCI. Zastanawiamy się nad wieloma jej aspektami, zadajemy pytania i szukamy właściwych odpowiedzi. Postanowiliśmy zapytać o tę wartość znanego artystę naszego regionu pana Piotra Myszyńskiego, który na stałe mieszka w Białej i na przekór przeciwnościom losu tworzy wspaniałe rzeczy uwalniając ducha ludzkiego z niewoli słabego ciała choreg o na stwardnienie rozsiane. Mogliśmy go gościć dzięki uprzejmości pani Bożeny Sajewicz, która włożyła wiele wysiłku, aby przygotować wystawę jego prac w naszej szkole i zorganizować spotkanie z dziećmi w sali fioletowej. Piotr (...)
Konkurs „2014! Młodzi dla Wolności” dla uczniów, nauczycieli i środowisk lokalnych z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej Organizatorzy: Ośrodek Rozwoju Edukacji i Biblioteki Pedagogiczne Zespół Szkolno – Przedszkolny przystąpił do konkursu na projekt edukacyjny „Młodzi dla Wolności”. Projekt, który opracowaliśmy ma przybliżyć naszym uczniom historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności. Efekty naszych działań będziemy dokumentowali na stronie internetowej w zakładce „Młodzi dla Wolności”. Podczas realizacji projektu preferujemy kształtowanie (...)

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 4482388