?Mając wizję i działając ? możesz zmienić świat?

Artykuł powstał na podstawie obserwacji i informacji uzyskanych podczas tygodniowego pobytu w Walii w ramach projektu ?Muzyczne Prtfolio? realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance - Program Comenius - ?Uczenie się przez całe życie?

Pod koniec maja grupa nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance podsumowała w Walii dwuletni Program Comenius „Uczenie się przez całe życie”.

Comenius to program edukacyjny Unii Europejskiej, którego priorytetem jest rozwijanie wśród dzieci i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, a także nabywanie podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Podejmowane przez nas działania nie tylko wpłynęły na wzmocnienie europejskiego wymiaru nauczania w naszej szkole, ale wiązały się również ze zdobywaniem nowych umiejętności zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.

Kontakt z przedstawicielami innych kultur jest niezwykłym doświadczeniem, poszerzającym nasze horyzonty i przełamującym stereotypy. Praca nad programem była bardzo pracochłonna i wymagała dużej odpowiedzialności i cierpliwości, ale uważamy, że warto, bo satysfakcja jest ogromna.

W Wali zaprezentowaliśmy nasze ostanie działanie - „Online Magazine”, w którym opisaliśmy wszystkie ważne przedsięwzięcia podejmowane z dziećmi, całość uzupełniały zdjęcia i filmy.

Ważnym elementem pobytu w Walii było poznanie systemu edukacyjnego tego kraju, tym bardziej, że reforma edukacji została tam zapoczątkowana w 2008 r. Mottem przewodnim walijskiej reformy są słowa Nelsona Mandeli „Wizja bez działania jest tylko marzeniem. Działanie bez wizji to strata czasu. Ale mając wizję i działając – możesz zmienić świat”.

Podstawą reformy była decyzja z roku 2001, kiedy to Parlament Walijski ogłosił dokument „Walia; Kraj Uczący się” („Wales, The Learning Country”). Wtedy też wszyscy posłowie, niezależnie od przynależności partyjnej, zawarli pakt ponad podziałami politycznymi, aby reformę edukacji przeprowadzić!

Dzieci od 3 roku życia mają prawo do rocznego bezpłatnego przedszkola (3 godz. dziennie), nie jest ono jednak obowiązkowe i podobnie jak w Polsce, dzieci uczęszczają do przedszkola na zasadzie dobrowolności. Decyzja o wysłaniu dziecka do przedszkola zależy od rodziców.

Obowiązek szkolny zaczyna się w Walii w wieku lat 5. Szkoła podstawowa (Primary School) jest podzielona, tak jak i w Polsce, na dwie części: nauczanie początkowe (Infant School) trwa trzy lata – od 4 do 7 roku życia i Junior School, która trwa również trzy lata (7–11). Warto podkreślić, że klasy są mieszane wiekowo.

Zajęcia lekcyjne w walijskiej szkole rozpoczynają się o godzinie 9.00 i trwają do godziny 15.30. Dla każdego dziecka szkoła zapewnia bezpłatne śniadanie, które jest o godzinie 8.00. W szkole nie ma przerw pomiędzy poszczególnymi zajęciami lekcyjnymi. Jest tylko jedna przerwa na lunch. Po zajęciach obowiązkowych szkoła ma przygotowaną bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, które kończą się o godz. 18.00. 

Wprowadzona w 2008 r. Nowa Podstawa Programowa, w aspekcie metod i form pracy nauczyciela skupia się na ograniczeniu stosowania metod podających (nauczyciel „uczy”, dzieci biernie słuchają), na rzecz nauczania odbywającego się dzięki pracy własnej dzieci (metoda projektów lub inne metody aktywizujące). W koncepcji tej uczniowie uczą się, badając samodzielnie lub w grupach otaczający świat, rozwiązując postawione przez nauczyciela zadania.

Dominują dwie główne metody pracy: metoda projektu wykorzystywana jako sposób realizacji treści edukacyjnych i metoda Reggio Emilia, jako sposób organizowania przestrzeni edukacyjnej. Metody te są również ściśle powiązane ze środowiskiem lokalnym, tak przyrodniczym jak społecznym. Zagadnienia realizowane w szkole, muszą mieć odzwierciedlenie w najbliższym otoczeniu, w którym na co dzień przebywają dzieci. Nauczyciele z Walii wykorzystują w swojej pracy również inne metody aktywizujące, preferują pracę w zespołach, kładąc duży nacisk na samodzielność dzieci w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

Istotnym elementem pracy nauczycieli w szkole walijskiej są cotygodniowe spotkania kadry poświęcone przedstawianiu obserwacji poszczególnych uczniów i ich postępów w nauce. Oceniana jest samodzielność dzieci, umiejętność przyswajania nowych wiadomości i bazowanie na już zdobytej wiedzy, wykorzystywanie jej w praktyce.

Z wprowadzonych zmian zadowoleni są zarówno nauczyciele, jak i dzieci. To powoduje, że rodzice również są zadowoleni widząc swoje dzieci szczęśliwe i wspierają działania szkoły. Jednak nie przyszło to od razu, początkowo większość była zdecydowanie za tradycyjnym nauczaniem, niektórzy nadal mają obawy. Do nich z ofertą wychodzą niektóre szkoły prywatne, które reklamują się: „My nauczamy w tradycyjny sposób”.

Jestem przekonana, że niektóre sposoby pracy można przenieść do polskiej szkoły, wiele z nich odnajduję w mojej szkole, wszystko bowiem zależy od inwencji i otwartości nauczycieli.

 

Marzena Kędra

Obraz:


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: sobota, 27 lipca 2024r. r., 209 dzień roku.

Imieniny: Lilii, Julii, Natalii

Wschód słońca: 04:08
Zachód słońca: 19:42

Kiedy się nikogo o nic nie prosi, wszyscy wydają się uczynni.

- Przysłowie chińskie

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2024

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament