Rok odkrywania talentów
W ramach realizacji projektu ?Rok Odkrywania Talentów? zostały zorganizowane w szkole i poza nią spotkania z ciekawymi ludźmi dla młodych pasjonatów. Celem tych spotkań było utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że ich pasja jest wartością, czymś co je wyróżnia, nadaje sens ich życiu.
Podpisanie Porozumienia Prudnik-Nadwórna
Dnia 13.12.2010r. odbyło się spotkanie z młodymi muzykami naszej szkoły: Martą Jędrzejczyk i Wiktorią Golc- Mączką oraz nauczycielem muzyki- Panią Alicją Niedbalską. Celem zajęć było podzielenie się pasją gry na instrumencie, przekazanie wiedzy związanej z budową instrumentów i zaprezentowanie gry na skrzypcach, flecie bocznym, gitarze i flażolecie. Spotkanie wzbogaciły rozmowy z artystami i zagadki dotyczące instrumentów.
Dnia 20.12.2010r. zaproszona do szkoły została Pani Anna Górską- kierownika Wiejskiego Domu Kultury w Moszczance. Pani Ania poprowadziła z dziećmi warsztaty plastyczne, na których tworzono z piernikowego ciasta bajeczne chatki, a z masy solnej- bożonarodzeniowe anioły. Do dekoracji piernikowych domków dzieci użyły lukru, polewy czekoladowej, małych cukierków i różnego rodzaju posypek spożywczych. Powstały „cukiernicze cuda” jak z bajki. Anioły z masy solnej młodzi artyści malowali farbami akrylowymi lub plakatowymi wg. własnego pomysłu. Najciekawsze powstałe prace zostały wyeksponowane na wystawie ozdób świątecznych.
Dnia 14.01.2011r. odbyło się spotkanie uczniów uzdolnionych matematycznie z nauczycielem matematyki Panią Jolantą Trybel. Na wstępie uczniowie odpowiadali na pytania, czy matematyka jest potrzebna w życiu. Podawali przykłady użyteczności matematyki. Na zajęciach dzieci rozwiązywały zadania, zagadki i łamigłówki matematyczne. Mimo trudności zadań, doskonale się bawili, ponieważ rozwiązania były zaskakujące dla uczestników.
B. Hawron, E. Bury, M. Zaworska
Dnia 10 XII 2010r. odbyły się warsztaty przyrodnicze dla uczniów z klas IV-VI prowadzone przez Michała Górskiego – znanego dzieciom młodego pasjonata i hodowcy zwierząt egzotycznych. Tematem spotkania były „Gady”, których Michał jest znawcą i miłośnikiem. W trakcie zajęć dzieci mogły oglądać i dotykać żywy okaz agamy brodatej – jaszczurki z Australii. Jest to gad wszystkożerny odżywiający się pająkami, owadami, młodymi gryzoniami, także roślinami. Jest bardzo wdzięcznym okazem hodowlanym dostarczającym ich opiekunom wielu wrażeń. Michał opowiadając o swoich gadach, starał się przełamywać niechęć i odrazę wielu dzieci do tych zwierząt i pokazywać jak bardzo są niezwykłe i pożyteczne. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z bogato ilustrowaną literaturą na temat innych gadów. W spotkaniu wzięli udział: Mateusz Łaszczak, Julia Cieśla, Rafał Kowalski, D. Lempart, J. Rojek.
Elżbieta Bury
W środę 05.01.2011r. na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z panią Izabelą Zakowicz – wielokrotną mistrzynią Polski w Karate Shotokan. Podczas spotkania pani Izabela opowiadała o swojej pasji jaką jest sztuka samoobrony. Dyscyplinę tę uprawiała bardzo systematycznie, dzięki czemu osiągnęła w bardzo szybkim tempie stopień mistrzowski jakim jest czarny pas. Oprócz mistrzostwa Polski na swoim koncie ma również wiele medali, pucharów, dyplomów, które przywiozła z zagranicy. Obecnie na zawodach sędziuje i pomaga w przygotowaniu młodzieży do egzaminów. Spotkanie zrobiło się jeszcze bardziej ciekawe, kiedy to uczennice z klasy VI K. Jaszczułt i L. Seńków zaczęły współpracować z naszym gościem i pokazały wszystkim sztukę walki Kumite, Kata podstawowe i wyższe. To spotkanie na pewno na długo utkwi wszystkim w pamięci. Pani Izabela uświadomiła uczniom, jak ciężko trzeba pracować, aby spełnić swoje marzenia i pomimo wielu trudności, czy przeciwności losu zawsze dążyć do celu – bo warto. Uprawianie sportu może mieć ogromne znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia.
Bożena Sajewicz
Dnia 24 stycznia 2011 roku, w ramach realizacji projektu „Rok Odkrywania Talentów” odbyła się wycieczka młodych pasjonatów plastyków ze Szkoły Podstawowej w Moszczance do Muzeum Ziemi Prudnickiej, na wystawę pt. „Domki góralskie”. Uczniowie, będący pod opieką nauczycielki - Alicji Niedbalskiej mieli możliwość zapoznania się z twórczością pana Leona Kołakowskiego - leśnika, ornitologa, miłośnika górskich wędrówek i mieszkańca Prudnika. Lekcję muzealną przygotowała pani Urszula Rzepiela, dyrektor wraz z pracownikami Muzeum. Podczas zwiedzania wystawy uczniowie mieli okazję zapoznać się z architekturą góralską, makietami domków wykonanych z zapałek oraz zobaczyć jedne z pierwszych zimowych sprzętów sportowych takich jak: narty, łyżwy, sanki. Uczniowie zainspirowani twórczością pana Leona Kołakowskiego wykonali prace plastyczne, które można zobaczyć w galerii prac plastycznych na stronie internetowej naszej szkoły.
Alicja Niedbalska
Dnia 24 I 2011r. odbyła się wycieczka młodych pasjonatów – historyków ze Szkoły Podstawowej w Moszczance do Muzeum Ziemi Prudnickiej. W muzeum przywitała nas pani dyrektor Urszula Rzepiela wraz z pracownikami. Gospodarze zapoznali nas z historią Prudnika i jego okolic. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawy dotyczące kultury i tradycji naszego regionu. Młodzież swoją wizytę w Muzeum zakończyła oglądaniem broni palnej i zbroi znajdującej się w wieży muzealnej. Owocem spotkania jest nagrany materiał dźwiękowy.
Anna Włodarczyk
27 stycznia 2011 roku na zajęcia z uzdolnionymi matematycznie uczniami klas IV – VI został zaproszony pan August Trybel. Godzinne spotkanie było poświęcone matematyce użytecznej w życiu codziennym. Gość zapytał uczniów czy zauważają, a jeśli tak, to gdzie, potrzebę stosowania matematyki. Poddano analizie jeden dzień z życia ucznia i jego rodziny. Wszyscy jednogłośnie uznali, że matematyka jest wszechobecna, nawet jeśli do tej pory nie zauważali jej. W kolejnej części spotkania Pan Trybel opowiadał lub demonstrował przykłady obecności i stosowania szeroko pojętej matematyki w codziennym życiu zarówno osobistym jak i zawodowym. Motto całego spotkania brzmiało: „człowiek jest liczbą”. Uczniowie zapoznali się z najczęściej używanymi i powszechnie stosowanymi numerami – kodami (PESEL, PESEL 2, NIP), poznali ich budowę, a następnie na przykładzie własnego numeru PESEL odczytywali informacje w nim zawarte. Na zakończenie prowadzący stwierdził, że najciekawszymi formami obecności matematyki w naszym życiu są między innymi: steganografia, szyfry oraz kodowanie, na dowód czego pokazał przykład użycia kodu Aztec, ale omówienie tych tematów pozostawił na kolejne spotkanie.
Jolanta Trybel
Dnia 31 stycznia 2011 roku w naszej szkole gościliśmy prudnicką poetkę – panią Zofię Kulig, która bardzo chętnie przyjęła od nas zaproszenie i mimo dokuczliwej zimy przyjechała do Moszczanki, by rozmawiać z namio poezji.Spotkanie miało charakter kameralny, uczestniczyli w nim członkowie koła polonistycznego pod opieką Małgorzaty Żuk – uczniowie pasjonujący się dobrą poezją i sami próbujący na jej polu własnych sił, zdobywając czołowe miejsca w liczących się konkursach poetyckich: /Karolina Worożańska, Weronika Tabaka, Magdalena Kalisz, Klaudia Jaszczułt i Natalia Rogowska. Pani Zofia Kulig z ogromnym entuzjazmem i wielką pasją mówiła o swojej poezji, swoim życiu, swojej wrażliwej naturze, uwielbieniu przyrody i wielkiej potrzebie pisania o niej, w ogóle pisania i przelewania swoich myśli czy emocji na papier. Swój interesujący wywód przeplatała piękną recytacją własnych wierszy z trzech tomików. Wiersze poetki wycisnęły kilkakrotnie łzy z oczu zafascynowanych słuchaczy. Na zakończenie spotkania pani Zofia sięgnęła do wierszy Karoliny Worożańskiej, które oceniła bardzo wysoko i z radością powitała naszą szkolną poetkę w,, klubie'' Czas bardzo szybko płynął, wszyscy poczuli niedosyt i stąd pomysł pani Zofii, by kontynuować spotkania w formie warsztatów. Cieszymy się z takiego obrotu sprawy i z niecierpliwością czekamy na kolejne popołudnie z pani Zofią Kulig i jej poezją.
Małgorzata Żuk