Realizacja planu pracy w miesiącu styczniu - zadania profilaktycznego ?Białe szaleństwo?.

Styczeń, to miesiąc na który czekają nasi uczniowie. Kojarzy się on z  ?białym szaleństwem?.

Tegoroczna aura, brak śniegu, uniemożliwiły nauczycielkom zajęć ruchowych przeprowadzenie gier i zabaw na świeżym powietrzu oraz kulig, który cieszy się największą popularnością.

Nadchodzące ferie zimowe były okazją dla naszych uczniów na „białe szaleństwo” na stokach górskich, tym bardziej, że rodziny naszych dzieci zamieszkują tereny u  podnóża Gór Opawskich. Aby uświadomić dzieciom jakie niebezpieczeństwa czyhają na stokach górskich, nauczyciele wychowania fizycznego zaprosili do szkoły ochotnika GOPR – u p. Józefa Michalczewskiego.

Zaproszony gość opowiadał o swojej pracy w górach, o potrzebie niesienia pomocy ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone.  Odpowiadał również na pytania dzieci dotyczące charakterystycznego stroju ratownika, wyjaśniał zasady bezpiecznego zachowania się podczas wędrówek pieszych  i udzielania pierwszej pomocy.

W ramach promocji bezpiecznych zachowań na stokach górskich oraz edukacji na temat odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportów zimowych, uczniowie klas I –VI zapoznali się na stronie internetowej www.bezpiecznienastoku.pl z książeczką: „Bezpieczny stok”.  W celu utrwalenia zasad bezpieczeństwa, przeprowadzony został quiz, w którym uczniowie sprawdzali swoją wiedzę o bezpiecznym zachowaniu się na stoku.

Dla uczniów uzdolnionych został zorganizowany konkurs plastyczny i fotograficzny pod hasłem: „Bezpiecznie, bo w kasku”. Celem konkursu było umożliwienie dzieciom zaprezentowania własnego „spojrzenia” na sprawy bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych, rozwijanie swojej wyobraźni oraz kształtowanie zainteresowań estetycznych i prospołecznych. Najładniejsze prace zostaną przesłane na adres siedziby Organizatora Akcji Bezpieczny Stok w Nowym Sączu.

Promując sporty zimowe i turystykę , wychowawcy klas wraz ze swoimi podopiecznymi, dowolnie wybraną przez siebie techniką wykonali  albumy plastyczne pt. „Sporty zimowe”, które potem wyeksponowali na szkolnej wystawce.

Mamy nadzieję, że wiedza, którą zdobyli uczniowie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa narciarzy i turystów na szlakach.

Bożena Sajewicz i Grażyna Wawrzyniak

Dziś: niedziela, 1 września 2024r. r., 245 dzień roku.

Imieniny: Idziego, Bronisława

Kto nie przeżył tego co ja, niechaj rad mi nie udziela.

- Sofokles