ZESZYT.ONLINE – przełom w nauczaniu matematyki
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 4 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance biorą udział w nowatorskim projekcie pn. zeszyt.online. Koncepcja projektu powstała we współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej z Politechniką Warszawską. Głównym jego założeniem jest wsparcie edukacji matematycznej przy pomocy narzędzia sztucznej inteligencji. Dzięki pracy na platformie zeszyt.online uczniowie poznają matematykę, która jest dla nich bardziej interesująca i efektywna. Przedsięwzięcie uwzględnia zarówno uczniów, którzy potrzebują nadrobić zaległości, jak i uczniów utalentowanych matematycznie, zainteresowanych poszerzeniem swoich umiejętności.
Narzędzie wspomaga także nauczyciela w efektywnym wykorzystaniu czasu nauki. Może być wykorzystywane zarówno w czasie lekcji, jak i w domu. Przedsięwzięcie ma na celu poprawić skuteczność nauczania matematyki w szkole podstawowej i wesprzeć nauczycieli w zakresie indywidualizacji procesu nauczania matematyki. Istotne jest, że sztuczna inteligencja wspiera nauczyciela, a nie ich zastępuje.
Przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji system indywidualizuje poziom zadań dla każdego dziecka, stopniowo zwiększając poziom trudności, w sposób pozwalający na skuteczną i przyjazną naukę. Wsparcie uczniów polega nie tylko na doborze odpowiednich zadań – w przypadku trudności z rozwiązaniem zadania, sztuczna inteligencja diagnozuje przyczynę problemu i pomaga uczniowi. Co ważne, pomoc nie opiera się na wyświetleniu uczniowi gotowego rozwiązania albo konkretnym wskazaniu błędu w rozwiązaniu. Zamiast tego zeszyt.online stara się pobudzać ucznia do ciągłego myślenia, dając mu do rozwiązania kolejne zadania powiązane z problemem występującym wcześniej u ucznia.
Nauczyciel matematyki
Tomasz Wójtowicz

https://www.facebook.com/photo/?fbid=2992532220922668&set=pcb.2992532444255979