Chrońmy owady zapylające

Mając na uwadze nieocenioną rolę owadów zapylających w naszych ekosystemach, wzbogacono program nauczania w klasie trzeciej o działania ekologiczne w ramach innowacji „Pszczoły i inne owady zapylające”.

Celem innowacji było poznanie i popularyzacja wiedzy o owadach zapylających, w szczególności o pszczołach. Dzieci zdobywały wiedzę poprzez doświadczanie, badanie i obserwacje. Uczniowie wiedzą, że co trzecia łyżka jedzenia, którą spożywamy, zależy od procesu zapylenia. Gdyby owady zapylające zniknęły , dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną- załamałaby się produkcja żywności. Innowacja uświadomiła dzieciom, jak te małe zwierzęta są ważne i potrzebne w przyrodzie i dla człowieka. Mamy w Moszczance i okolicy pasieki prowadzone przez doświadczonych pszczelarzy, którzy pomogli w realizacji założeń innowacji. Poznaliśmy ciekawy gatunek pszczoły, który ostatnio coraz częściej jest spotykany w naszej okolicy. Jest to zadrzechnia fioletowa, popularnie nazywana „czarną pszczołą”. W Polsce objęta ochroną gatunkową.

Uczniowie poznawali rośliny miododajne, budowę zewnętrzną pszczoły miodnej, organizację życia pszczół jako owadów społecznych i sposoby ochrony środowiska przyrodniczego.

Autorka innowacji  Elżbieta Bury

Dziś: niedziela, 1 września 2024r. r., 245 dzień roku.

Imieniny: Idziego, Bronisława

Gdy wybijasz się ze starych schematów myślowych, zauważasz możliwości, jakich wcześniej nigdy nie widziałeś.

- Dona Rosa