Relacja z wojewódzkiej konferencji zorganizowanej w ramach roku Korczakowskiego

W dniu 23 listopada 2012 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ?Otwarte okno? i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Moszczance zorganizowały wojewódzką konferencję w ramach roku Korczakowskiego.

Inicjatorką i autorką programu była dyrektorka szkoły Marzena Kędra. Konferencja realizowana była z Grantów Edukacyjnych Opolskiego Kuratora Oświaty na rok szkolny 2012/2013, wzięło w niej udział ponad 100 osób.

Podjęliśmy się realizacji tej konferencji, bowiem idee pedagogiki Korczaka splatają się z pedagogiką Freineta, która stanowi drogowskazy naszej pracy pedagogicznej.

Drogi Korczaka i Freineta były róże, ale mieli te same cele. Wywodzą się z jednego pnia – ożywczego nurtu poszukiwań pedagogicznych, nazywanego Nowym Wychowaniem. Prof. Aleksander Lewin – korczakowiec i freinetowiec - obu pedagogów nazywał „Ludźmi czynu pedagogicznego”.

W spuściźnie Korczaka i Freineta odnajdujemy odpowiedź na kwestie, niezmiernie istotne z punktu widzenia nowoczesnego systemu wychowania.

  • Traktują swoich wychowanków jako ludzi, którzy mają już własne doświadczenia, swoje pragnienia i marzenia, swój sposób odczuwania, przeżywania, myślenia, swoje oczekiwania i nadzieje.
  • Uznają psychofizyczną odrębność dziecka, należne mu prawa, a zwłaszcza prawo do szacunku. Nie traktują życia dziecka jako preludium do czegoś, co dopiero będzie kiedyś, w przyszłości, gdy dziecko dorośnie, ale każde przeżycie ma wartość samoistną, najprawdziwszą już teraz.
  • Wychowanie traktują nie jako urabianie według jakiegoś jednego, z góry narzuconego wzorca, lecz jako wzajemne oddziaływanie na siebie ludzi: człowieka na człowieka.
  • Szczególna wagę przywiązują do uczestnictwa dzieci w realizacji wspólnie podjętych zadań.
  • Wykazują, że istnieją ogromne, nie wykorzystane dotąd możliwości udziału dzieci w organizacji podstawowych dziedzin życia każdej szkoły, lecz i w ponoszeniu odpowiedzialności za jej los i kierunki rozwoju.
  • Uważali, że życie w społeczności dziecięcej, wymaga od każdego stałej pracy nad sobą, samokontroli, samooceny, dużego wysiłku, by sprostać jej wymaganiom, jak również liczenie się z opinią rówieśników i dorosłych.

W naszej działalności – zarówno praktycznej, jak i teoretycznej – staramy się poznawać dokładniej, sięgając do źródeł, dorobek tych wybitnych ludzi i pedagogów Janusza Korczaka  i Celestyna Freineta.

Tematem wiodącym konferencji było „Wychowanie ku przyszłości – uwarunkowania cywilizacyjne, a niezmienne mechanizmy rozwoju”. Inauguracji dokonały: w imieniu Opolskiego Kuratora Oświaty pani Aurelia Stępień – dyrektor Wydziału Wspomagania i Strategii Edukacyjnej oraz Maria Strońska – dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty  i Wychowania w Prudniku.

Dla naszych gości - nauczycielki pani Małgorzata Żuk i Anna Włodarczyk – przygotowały widowisko inspirowane życiem Janusza Korczaka „Pasje niespełnione”.  Prof. zw. dr hab. Bogusław Śliwerski odnotował „Zanim jednak zaczęliśmy przedstawiać własne stanowisko …., miało miejsce niezapowiedziane w programie wydarzenie, które - jak dla mnie - właściwie mogłoby być pierwszym i ostatnim. W tym roku uczestniczyłem w kilku, znaczących konferencjach korczakowskich, ale ta tak głęboko poruszyła emocje wszystkich uczestników, że nie mogliśmy o tym spokojnie rozmawiać. … Pedagodzy tej placówki zaskoczyli nas genialnym przedstawieniem w wykonaniu dzieci - wychowanków przedszkola i szkoły podstawowej, które miało formę pantomimy. Na dużym płótnie wyświetlane były fotografie z życia Janusza Korczaka, jego pracy z dziećmi i ich tragicznych losów w okresie okupacji, aż po ostatnią podróż do obozu koncentracyjnego, gdzie wszyscy zostali zgładzeni. Znakomicie zsynchronizowano fotografie z muzyką i odgrywanymi rolami dzieci z Domu Sierot, Starego Doktora i ich faszystowskimi oprawcami. Bez słów, a jakże wymowne”

Wykład inauguracyjny „Wychowanie ku przyszłości- uwarunkowania cywilizacyjne, a niezmienne mechanizmy rozwoju” wygłosił prof. dr hab. Bogusław Śliwerski. Swoje stanowisko „Między ideami J. Korczaka a rzeczywistością edukacyjną” przedstawiła dr hab. Gabriela Kapica. Trzeci wykład był porównaniem dwóch filozofii „Korczak – Freinet - jak mądrze wspierać dziecko? - przygotowała mgr Kazimiera Piwko.

Uczestnicy konferencji mieli także okazję wziąć udział w sesji warsztatowej, której tematy koncentrowały się wokół myśli Korczaka:

Dla nauczycieli klas I – III - „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało. Mówi się: - Żeby miał zamiłowanie.”

Warsztat „Prawidła życia”, czyli o funkcjonowaniu dziecka w szkole na przykładzie ZSP  w Moszczance, prowadziła Elżbieta Bury.

 

Dla nauczycieli klas IV –VI„Nie wolno zostawić świata jakim jest”.

Warsztat „Nie ma dzieci - są ludzie" – warto rozwijać pasje i zainteresowania; zachęcający do rozwijana swobodnej ekspresji artystycznej prowadziły nauczycielki z ZSP w Moszczance – panie Małgorzata Żuk, Anna Włodarczyk, Alicja Niedbalska.

Warsztat „Do czego wychowujemy” prowadziła dr Małgorzata Kaliszewska.

Dla nauczycieli gimnazjów - „ [...] szkoła myśli tylko o uczniu; każda sala, każda ławka, każdy kącik jest właśnie dla ucznia. Cały czas szkolny nauczyciela dla ucznia. Nie słyszy się tu przykrego: - Nie mam czasu. Nie wiem. Daj mi spokój. Nie zawracaj głowy. Jesteś za mały.”

Warsztat „O wprowadzaniu ucznia w dorosłość”, prowadziła Kazimiera Piwko, która przedstawiła, jak szkołę i klasę uczynić wspólnym dobrem.

            Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślili w ankietach ewaluacyjnych, że są pod wrażeniem PRAWDZIWEJ WSPÓLNOTY EDUKACYJNEJ jaką tworzą nauczyciele, pracownicy, rodzice i dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Moszczance.

 

                                                                                                                                            Marzena Kędra

 

 


Powrót do listy


Baner Ministerstwa Edukacji Baner Kuratorium Oświaty Baner FB Baner FB Baner gmina Prudnik Baner galerie zdjeć

Kartka z kalendarza

Dziś: piątek, 27 grudnia 2024r. r., 362 dzień roku.

Imieniny: Jana, Żanety, Maksyma

Wschód słońca: 07:47
Zachód słońca: 15:53

Jeśli chcesz człowieka uszczęśliwić, nie dodawaj nic do tego, co posiada, ale ujmuj mu kilka z jego życzeń.

- Epikur

Nowe galerie zdjęć

Miniaturka

BohaterON w naszej szkole 2022

35 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu „Pod Kasztanem”

24 zdjęcia
Zobacz
Miniaturka

,,NA MARCHEWKI URODZINY, WSZYSTKIE ZESZŁY SIĘ JARZYNY…”

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Hobby naszych najbliższych jako sposób na nudę

16 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Święto pieczonego ziemniaka

17 zdjęć
Zobacz
Miniaturka

Takie chwile, niech trwają jeszcze …

42 zdjęcia
Zobacz

Najlepsze przedszkole i najlepsza szkoła, to ta w Moszczance.

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance ©. Copyright 2024

Zaprojektowane przez: Firma WebInspiracje. Najlepsze strony dla szkół i przedszkoi.

Wyskakujące okno - grafika robota ostrzegająca przed otwarciem nowego okna

Ostrzeżenie przed otwarciem nowego okna

Kliknięty element przeniesie Cię do nowej karty lub okna przeglądarki. Czy chcesz to zrobić?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Poemat_Boga-Cz%C5%82owieka#Poemat_Boga_Cz%C5%82owieka_a_Stary_Testament