Tutaj jesteś: strona główna  |  TO POD  |  ?TO PODsyci w nas ciekawość?

?TO PODsyci w nas ciekawość?

„Co my wiemy, to tylko kropelka.

Czego nie wiemy, to cały ocean.”

Isaac Newton

17 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazach, warsztatach i konkursach edukacyjnych pod hasłem: „FESTIWAL NAUKI EDUSCIENCE”. Organizatorem tego wspaniałego „święta nauki” było Starostwo Powiatowe w Prudniku, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Byliśmy jedną z nielicznych szkół podstawowych w powiecie, która wraz z gimnazjalistami i licealistami odkrywała tajemnice biologii, chemii i fizyki.

Impreza realizowana jest w ramach projektu oferującego: ?

- naukę przez eksperymenty, ?

- różnorodność technik przekazu wiedzy, ?

- bezpośredni kontakt z naukowcami PAN, ?

- poznawanie różnych aspektów nauki, ?

- nowoczesną metodykę nauczania.

Na wielkiej scenie odbywały się pokazy naukowe budzące wiele emocji i entuzjazmu, zwłaszcza, że towarzyszyły im wybuchy i zadymienie, np. wybuchająca kapusta czy bańkowy show. W tzw. namiotach tematycznych uczniowie mieli okazję doświadczać i rozwijać swoją pasję badawczą. Chęć poznania naukowych podstaw eksperymentów rozbudzali młodzi eksperci ciekawie tłumaczący złożone problemy biologiczne (Zrób swoje DNA, Smocza genetyka), chemiczne (Chemia kuchni - warsztaty pH, Temperatura - jak zimny jest ciekły azot?, Szaleństwo wody - czyli H2O w działaniu), fizyczne (Zailuzjowany świat - optyka, Potęga elektryczności, Praca, moc, energia).

Impreza edukacyjna miała charakter radosnej zabawy, która w sposób lekki, łatwy i przyjemny starała się przybliżyć dzieciom nauki przyrodniczo - matematyczne i zachęcić je do dalszego, samodzielnego zgłębiania jej tajników.

Elżbieta Bury