Tutaj jesteś: strona główna  |  TO POD  |  TO PODnosi nasze kwalifikacje

TO PODnosi nasze kwalifikacje

czyli krótkie reminiscencje po XI-tej Ogólnopolskiej Konferencji Animatorów Pedagogiki C.Freineta "REGIONALIZM - INSPIRACJA - EKSPRESJA"

Ostatnie dni lata /dni wrześniowe!/ nauczycielki naszej szkoły spędziły… nad morzem, a dokładniej

TO POD Wieżycą, to w Szymbarku, to w Gdańsku, to w Sopocie

Do ich dyspozycji były lasy pełne grzybów, jeziora pełne ryb, słońce… Jednak, przy bardzo atrakcyjnym programie konferencji, czasu na zbieranie borowików nie było.

Pierwszego dnia – wykłady. Trzy na żywo i jeden wirtualny z Joanną Białobrzeską z Warszawy. Z tych ,,na żywo” – s z a l e n i e żywym, wręcz energetycznym, swą konwencją przypominającym show Sir Kena Robinsona – światowego lidera w dziedzinie rozwoju kreatywności, motywacji w edukacji, było znakomite wystąpienie prof. Stanisława Dylaka. Długo w pamięci słuchaczy pozostaną słowa traktujące o myśleniu dziecka, jego mózgu i możliwościach.

regionalizm

Pod wieczór – wielka Biesiada Kaszubska! Ślinka cieknie na samo wspomnienie porcji pieczonego dzika, flądry z grilla, kaszanki z kapustą, śledzi przygotowanych na różne sposoby, marynowanych grzybów. Nogi też pamięcią przywołują „Kuflorza”, ,,Ceporza”, ,,Kosedera”, „Dzikiego Dzeka” – oryginalne tańce kaszubskie.

inspiracja

Drugiego dnia – od samego rana warsztaty długie w grupach tematycznych, prowadzone techniką doświadczeń poszukujących. Nauczycielki z Moszczanki, chcąc bardziej zgłębić tajniki technik freinetowskich z fiszkami w ręku, wyruszyły do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tutaj, w sercu kaszubskiej krainy, poszukiwały rzeczy ,,naj…” do wpisania na kartę /zresztą zanim zostały wpisane na karty pracy, wcześniej oficjalnie wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa/. No i znalazły: Najdłuższą Deskę Świata, Największy Fortepian Świata, Najdłuższy Stół. Najdziwniejszy dom świata „Dom do Góry Nogami”, dostarczył i zawirowań błędnika, i głębokiej refleksji nad metaforą chaosu życia we współczesnym świecie, inspiracji do teatralnego, poetyckiego rozpracowania tematu.

ekspresja

,,(…) z najdziwniejszego domu świata

nawet profesor Dylak dał drapaka(…)”

Tak brzmiała jedna strofka z długiego poematu, inspirowanego pobytem w Szymbarku, a zaprezentowanego na forum.

A wieczorem – warsztaty krótkie. Wśród bogatej oferty – zajęcia z Mariolą Jurkiewicz – trenerką grupy tegorocznych mistrzów XXV Finału Odysei Umysłu w USA. Pozwoliły one uczestniczkom dać upust własnej wyobraźni, poznać swoje dobre strony, stworzyć coś oryginalnego, zaskakującego nietypowym sposobem rozwiązania. Dostarczyły przekonania, że warto tworzyć i warto dawać szansę dzieciom w szkole, by ujawniały swoją kreatywność.

Tego samego dnia, choć już naprawdę późno, odbyła się długa dyskusja panelowa na temat aktualności pedagogiki Freineta we współczesnej szkole.

Ostatniego dnia – ewaluacja, zamknięcie konferencji, pożegnanie koleżanek z różnych stron Polski i fakultatywna wycieczka do Gdańska z przewodniczką.

I na koniec… już całkiem fakultatywnie - molo i plaża w Sopocie. Pretekst? Pożegnanie lata.

Małgorzata Żuk