Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

?CZAR NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ CZASEM NA ZDROWIE? ?podsumowanie ogólnopolskiego projektu ?Czas na zdrowie?.

Od kilku lat, zawsze w czerwcu, prastara słowiańska tradycja Nocy Świętojańskiej odradza się w Moszczance i magia związana z tym dniem ogarnia uczniów, rodziców i mieszkańców naszej miejscowości. To radosne święto żywiołów: ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności jest okazją do wspólnej zabawy.

Płoną  roziskrzone pochodnie,  rozbrzmiewają głośne rytmy muzyki na letniej scenie, dziewczęta wyplatają kolorowe wianki,  boisko szkolne wypełnia się „straganami” i krzątającymi się wśród nich uczestnikami  pikniku. Wszystko staje się pretekstem do wspólnej zabawy. Wieczorem  rusza korowód z wiankami, aby puścić wianki z nurtem rzeki. Młode dziewczęta uważnie obserwują wirujące w wodzie i odpływające daleko wianki, którym w tym roku towarzyszyły śpiewy i okrzyki wodnych stworków zanurzonych po kolana w wodzie. Utopce, bo tak ich nazwano, (Gromada Zuchowa „ Kolorowe Motyle”)  przyglądały się świętojańskim harcom i   płynącym  wiankom. Gdy te płyną daleko,
a świeca pali się jasnym płomieniem, wróży to właścicielce wianka pomyślność.  

Świętojańskie muzykowanie …

            Był również  czas na świętojańskie muzykowanie. Projekt na bajkę muzyczną z udziałem uczniów
i muzykujących rodzin zrodził się na początku roku szkolnego. Praca nad jego realizacją  trwała kilka miesięcy. W tym czasie powstały autorskie piosenki o tematyce sobótkowej, które miały za zadanie wprowadzić słuchaczy w świat bajki Józefa Ignacego Kraszewskiego pt. „Kwiat paproci”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Marka Gąsiorowskiego (gitara elektryczna) oraz Jesice Jędrzejczak, która przez pół roku szlifowała umiejętność gry na keyboardzie na dodatkowych zajęciach z muzyki prowadzonych przez p. Alicję Niedbalską (gitara akustyczna) można było usłyszeć na żywo muzykę instrumentalną, do której śpiewało część uczniów klasy czwartej.  Pozostali odgrywali historię Jacusia, który w Noc Świętojańską szukał kwiatu paproci.

Podsumowanie projektu …

            Czar Nocy Świętojańskiej  był czasem na podsumowanie ogólnopolskiego projektu „Czas na zdrowie”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, a świetnie przygotowane przez rodziców propozycje piknikowe sprawiły, że każdy uczestnik mógł znaleźć  coś dla siebie. Można było obejrzeć pokaz karate, przygotowany przez najmłodszych naszych  karateków, poćwiczyć z Sandrą fitness na świeżym powietrzu, skorzystać z masażu, wziąć udział w warsztatach ratownictwa medycznego, konkursie kulinarnym, rozgrywkach sportowych, a nade wszystko rozsmakować się w wyrobach kulinarnych (było ich wiele).

Jolanta Brudniak

Alicja Niedbalska

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

https://www.youtube.com/watch?v=K_Aw03lz_KA

http://szkolamoszczanka.pl/portal-menu-8-225.html

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 2234520