Tutaj jesteś: strona główna | Aktualności
Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał w Tybindze w 2002 roku i od tego czasu wiele uczelni otworzyło się dla małych słuchaczy. W Polsce: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu, a od kilku lat również w Opolu dzieci mogą pogłębiać swoją pasję poznawczą. Od początku jej istnienia tę „uczelnię dla młodych studentów” ukończyło 1550 absolwentów. Politechnika przygotowała tegoroczne zajęcia dzięki podpisaniu umowy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Ponownie każdy z młodych studentów będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Zaplanowane jest przeniesienie studentów do ubiegłego wieku, by sprawdzić jak powstało promieniowanie X. Oprócz tego tematyka warsztatów ma wybiegać w przyszłość, by przewidzieć co jeszcze będą potrafiły technologie informatyczne i sprawdzić, czym tak naprawdę jest Internet. Nie zabraknie także ekonomii i podpowiedzi jak nauczyć się języków obcych, a także jak ważny jest w naszym życiu głos. Przedstawione zostaną również dzieciom najnowsze i przyszłościowe rozwiązania w motoryzacji. Zajęcia potrwają do kwietnia, a w tym czasie mali studenci dowiedzą się również, jakie są relacje między człowiekiem a samochodem, jak pisać gry komputerowe i czym różni się manipulacja od negocjacji. Wykłady z zakresu badań i zainteresowań wykładowców będą odbywały się w soboty raz w miesiącu. Zajęcia są specjalnie przygotowane dla młodego audytorium w salach dydaktycznych Politechniki Opolskiej.
Udział naszych uczniów w Dziecięcej Politechnice Opolskiej całkowicie spełnia założenia realizowanej w naszej szkole pedagogiki C.Freineta – umożliwiamy naszym uczniom nieograniczony rozwój oraz zrozumienie posiadania przez nich własnych celów w życiu, ku którym dążą z pełnym zapałem. Uwzględniając indywidualny rozwój każdego dziecka wyrażamy przekonanie o konieczności organizowania dzieciom szerokich kontaktów ze środowiskiem przyrodniczym, społecznym i kulturalnym w celu rozwinięcia zainteresowań z pragnieniem dokonywania samodzielnych poszukiwań i działania. Realizując różnorodne działania dydaktyczne – wychowawcze w naszej szkole uświadamiamy uczniom, w myśl słów K.Vonneguta, że „wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie, a każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi”.
Każda edycja to nowe tematy wykładów, ciekawe prezentacje, inspirujące konkursy. Studenci Dziecięcej Politechniki Opolskiej otrzymują indeksy, a w nich zaliczenia wykładów. Na zakończenie cyklu wykładów absolwenci DPO uzyskają pamiątkowy biret oraz dyplom.
Tomasz Wójtowicz