TRADYCYJNE I WSPÓŁCZESNE TECHNIKI OZDABIANIA JAJEK WIELKANOCNYCH - spotkanie z tradycją w Przedszkolu w Łące Prudnickiej

Dnia 25 marca wspólnie z panią Kazią Czabaj zorganizowałyśmy spotkanie z dziećmi, na którym dzieci dowiedziały się o tradycji zdobienia jajek wielkanocnych.

Tradycja zdobienia wielkanocnych jajek jest bardzo długa. Skąd pochodzi? Ile liczy lat? Jaką symbolikę mają jaja wielkanocne? Tego wszystkiego mogły się dzieci dowiedzieć na spotkaniu z panią Kazią. Technik zdobienia pisanek jest wiele. W zależności od metody dekoracji wielkanocne jajka dzielimy na: kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki, rysowanki. Zdobione jajko jest jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy. Przy okazji tak szerokiej gamy technik zdobienia jajek jakie pokazała pani Kazia, dodałam od siebie tradycyjne ozdabianie jajek woskiem i barwienie w łupinach cebuli, dziergane jajka na szydełku oraz pomysł na kury wykonane z tykwy. Zapraszam do galerii to koniecznie trzeba zobaczyć.

Maria Smętek

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII: