Księgi, książki, książeczki i…

W bibliotece w odnalezieniu książek pomagają katalogi, te tradycyjne, czy też elektroniczne, ale zawsze można poprosić o pomoc panią bibliotekarkę.

Uczniowie klasy drugiej umówili się na wywiad. Najpierw w klasie przedyskutowali, czego by chcieli dowiedzieć się od pani pracującej w naszej małej, ale przytulnej bibliotece szkolnej. Potem ułożyli pytania i o wyznaczonym czasie zjawiliśmy się wśród regałów i książek.

O co zapytali, czego się dowiedzieli? Czytaj w autoryzowanym wywiadzie.

Wywiad z naszą bibliotekarką-panią Martą

1.  Czy lubi pani czytać książki?

- Bardzo lubię czytać książki.

1. Jakie książki lubi pani czytać najbardziej?

- Najbardziej lubię czytać książki przygodowe.

1. Co trzeba zrobić by zostać bibliotekarzem?

- Trzeba ukończyć studia kierunkowe. Ja mam za sobą studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa. Ukończyłam również wychowanie fizyczne.

1. Jak długo pracuje pani w bibliotece?

- Pracuje dopiero 3 lata w bibliotece, ale jako nauczyciel 11 lat.

1.  Czy lubi pani swoją pracę?

- Bardzo lubię moją pracę i kontakt z czytelnikami.

1. Jak ułożone są książki w naszej bibliotece?

- Na regałach są książki przyrodnicze, historyczne, popularno-naukowe, lektury i inne ułożone w kolejności alfabetycznej. Oprócz tego mamy regał zupełnie nowych fantastycznych książek zakupionych z projektu. Są nowe, kolorowe, zachęcają do   wypożyczenia i czytania.

1. Czy każda książka posiada kartę biblioteczną?

- Tak, każda książka powinna mieć kartę biblioteczną.

1. Jakie informacje są na takiej karcie?

- Najważniejsze to numer ewidencyjny książki, imię i nazwisko autora, tytuł książki.

1. Czym zajmuje się bibliotekarz poza wypożyczaniem książek?

- Poza wypożyczaniem zajmuje się „leczeniem” książek, wprowadzaniem książek  do księgi inwentarzowej, zakładaniem kart, prowadzeniem lekcji bibliotecznych, wspieram również moich czytelników i pomagam im znaleźć interesujące ich książki.

10. Czym różni się praca bibliotekarki w szkolnej bibliotece od pracy bibliotekarki w bibliotece publicznej?

- Przede wszystkim bibliotekarz w publicznej bibliotece prowadzi dużo więcej dokumentacji, bo w takich bibliotekach są jeszcze katalogi w wersji tradycyjne i elektronicznej.

11. Jaką książkę najczęściej wypożyczają dziewczynki, a jaka się cieszy największym powodzeniem wśród chłopców?

- Dziewczynki bardzo często wybierają książkę Agaty Widzowskiej Pasiak „Grzywą malowane”, a chłopcy niezmiennie od lat wybierają Harre’go Pottera.

-  Dziękujemy, że chciała się Pani z nami spotkać i udzieliła nam Pani wywiadu.

Teraz dużo więcej wiemy o pracy bibliotekarza i bibliotece.

To było ciekawe spotkanie.

Uczniowie klasy 2