„Doświadczając Freineta … pragniemy nieść radość dzieciom”

„W takich warunkach dziecko będzie niezmordowanie poszukiwać,
realizować swe pomysły, eksperymentować, uczyć się
i wyrastać skupione, poważne, myślące, ludzkie”- C. Freinet

Nasi  uczniowie klas I-III mieli okazję doświadczać freinetowskich działań na zajęciach w obecności p. Halinki, p. Teresy, p. Beaty i p. Natalii – nauczycielek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu.  To właśnie nasze koleżanki, które przyjęły zaproszenie do naszej placówki, a jednocześnie do grona członków naszej regionalnej grupy freinetowskiej zapragnęły „po omacku” razem z naszymi dziećmi „wejść do zaczarowanego królestwa pedagogiki”.

• Klasa pierwsza wybrała się na wędrówkę matematyczną, w czasie której na tajemniczych „stacjach badawczych” czekały na uczniów nie tylko zadania dotyczące realizowanych zagadnień z podstawy programowej, ale i „wyzwania matematyczne”, które wymagały większej sprawności matematycznej. Zespoły pod okiem rówieśników -ekspertów pracowały na stacji „Spinaczowi Zaklinacze”, „Łowcy Matematyczni”, „Leśni Składacze”, „Skoczni Koderzy”, „Sprytni Łapacze”. Wykazali się ogromną odpowiedzialnością i umiejętnością pracy zespołowej.
  • Ci sami pierwszoklasiści wyruszyli w plener z fiszką poszukującą „Jestem bacznym obserwatorem otoczenia”. Dzieci posługując się m. in. lupą i lornetką, miały dokonać obserwacji najbliższego otoczenia przyrodniczego. Pracując w zespołach dzieliły się spostrzeżeniami, dyskutowały, dokonywały oceny.
  • Na „Podróż w świat wyobraźni” zaprosili drugoklasiści, którzy „ożywiali” tajemnicze znaki i tworzyli „plastyczne arcydzieła”, po czym w grupach tworzyli „swobodne teksty” do ilustracji, dając swojej twórczej wyobraźni pole do popisu. Wytwory zaprezentowali rówieśnikom i gościom, przeżywając nieukrywaną radość z efektów wspólnej pracy.
  • Na zajęcia z fiszką matematyczną (i nie tylko) zaprosili naszych gości uczniowie z klasy trzeciej. Tu też „Księgi Życia” tak pięknie prowadzone już trzeci rok przyciągnęły uwagę naszych gości i zachwyciły swoją różnorodnością i kreatywnością. Wychowawca klasy opowiedział o planowaniu pracy, gazetce wychowawczej, technice zdobywania sprawności.

Nasi goście przekazali klasie opowiadanie napisane przez dzieci ze szkoły w Opolu z prośbą o twórcze dopisanie dalszego ciągu.  Wszystkie dzieci otrzymały słodkie podziękowania za umożliwienie spotkania się z nimi w naszej szkole.

Prowadzone zajęcia były dla uczestników źródłem głębokich przeżyć i inspiracji.  Cieszymy się, że po ogólnopolskich konferencjach freinetowskich, na których spotykamy się, zdobywamy nowe doświadczenia i utwierdzamy się w przekonaniu o wyborze właściwej drogi i kierunku kształcenia w naszej placówce, to właśnie do NAS tak wiele osób zwraca się z prośbą o dzielenie się doświadczeniem z codziennej praktyki uczniowskiej.

Jolanta Brudniak

Elżbieta Bury