Strona główna       |        Napisz do nas

Tutaj jesteś: strona główna  |  Aktualności

„Śladami Żołnierzy Wyklętych" – podsumowanie projektu historycznego

     W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego,z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…[1]

    Aby oddać hołd Żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski, dnia 12 marca br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance odbyło się podsumowanie projektu historycznego „Śladami Żołnierzy Wyklętych”.

    Bohaterami niniejszego projektu byli: Edward Szendzielarz, Danuta Siedzikówna, Józef Franczak oraz Witold Pilecki. W ramach projektu uczniowie klasy VI przygotowali autorskie prezentacje, które mieli przyjemność przedstawić swoim rówieśnikom ze szkoły. Przeprowadzony został również Quiz wiedzy, zaaranżowany przez uczniów, na temat polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

    „Panie Prezydencie ratuj mego Tatusia bardzo gorąco Cię prosimy razem z moim maleńkim braciszkiem Wojtusiem. Ocal naszego Tatusia, a jak możesz to wróć go nam do domu[2]. Niezwykle wzruszającą chwilą było odczytanie przez uczennicę klasy III listu autorstwa Marty Koba, skierowanego do Prezydenta Bolesława Bieruta, z prośbą o ułaskawienie skazanego na karę śmierci Władysława Koba – „tatusia” siedmioletniej Martusi i jej młodszego brata Wojtusia.

     Podczas uroczystości obecni byli zaproszeni goście: zastępca burmistrza miasta Prudnik – Pan Jarosław Szóstka oraz dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania – Pani Maria Strońska.

Małgorzata Tuz

Anna Włodarczyk

Foto

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII:

http://szkolamoszczanka.pl/portal-menu-8-532.html[1] Preambuła do ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (Dz.U. Nr 32, poz. 160).

[2] Fragment listu Marty Koba do Prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o ułaskawienie Władysława Koba, https://wpolityce.pl/historia/436122-publikujemy-listy-dzieci-zolnierzy-wykletych-do-bieruta, 12.03.2019.

 

Powrót

Skok do góry

WebinspiracjeAdmnistracja serwerowa i utrzymanie serwisu
Webinspiracje - Agencja Internaktywna - Stanisław Stadnicki
Licznik odwiedzin: 1981560