POLSKO-GRECCY PRZYJACIELE KORESPONDENCYJNI

Początek roku szkolnego 2018/2019, to nawiązanie współpracy uczniów klasy IV z rówieśnikami z jednej z greckich szkół w Prevezie. Już w pierwszym otrzymanym liście uczniowie dowiedzieli się, że Preveza to piękne nadmorskie miasto z portem jachtowym, niezwykle urokliwymi plażami, neoklasyczną zabudową, wieloma zabytkami, kafejkami i restauracjami.

Współpraca rozpoczęła się od wymiany listów, w których uczniowie prezentowali siebie, swoje upodobania, zainteresowania i ciekawostki. To pierwsze wirtualne spotkanie dzieci sprawiło im wiele radości, każdy  chciał pochwalić się, czego dowiedział się o swoim greckim koledze czy koleżance. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie wykonali kartki świąteczne i zredagowali życzenia w języku polskim i angielskim. Od greckich kolegów, oprócz kartek świątecznych, otrzymali plakat z ich zwyczajami i tradycjami bożonarodzeniowymi. Dużo radości sprawiło dzieciom czytanie życzeń świątecznych i noworocznych napisanych w języku greckim. Uczniowie mogli również pokosztować smakołyki, które otrzymali od swoich przyjaciół. Wiemy, że i polskie słodycze sprawiły wiele radości uczniom z Prevezy.

Dzięki tej współpracy uczniowie doskonalą pisanie i czytanie w języku angielskim na autentycznych tekstach. Poszerzają wiedzę na temat Grecji, poznają imiona swoich kolegów, porównują zwyczaje i tradycje panujące w obu krajach. Dostrzegają, że dzięki znajomości języka angielskiego mogą swobodnie porozumiewać się z rówieśnikami z innego kraju, co sprawia, że doceniają znaczenie nauki języka angielskiego. Cieszy fakt, że ten sposób nauki języka obcego jest dla uczniów atrakcyjny. Chętnie i starannie wykonują przydzielone lub samodzielnie wymyślone zadania. Można dostrzec, że u każdego ucznia wzrasta motywacja do doskonalenia różnorodnych kompetencji językowych.

Małgorzata Gibek

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII: