TYDZIEŃ OBCHODU ŚWIĘTA FLAGI W PRZEDSZKOLU W ŁĄCE PRUDNICKIEJ

Poniedziałek 23. 04 2018 r.

Polska – Moja Ojczyzna

Aby dobrze poznać swoją Ojczyznę – Polskę, musimy najpierw poznać najbliższe otoczenie, swoją Małą Ojczyznę, którą dla naszych dzieci jest Łąka Prudnicka. Dlatego też dzieci w tym dniu spotkały się z sołtysem, panem Antonim Zadrożnym, poznały herb Łąki Prudnickiej i jej najciekawsze miejsca i zabytki. Wykonały mapę Łąki Prudnickiej, na której umieściły swoje domy zamieszkania.

Wtorek 24. 04. 2018 r.

Polskie legendy

W drugim dniu dzieci poznały granice Polski i nazwy krajów sąsiadujących z Polską.

Obejrzały prezentację multimedialną o powstaniu państwa Polskiego „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. „Wybrały się na ciekawą wycieczkę” do Krakowa, gdzie spotkały się ze „Smokiem Wawelskim” (legenda) oraz do Gdańska, tam spotkały się z Lwami Gdańskimi (legenda). Poznały i wykonały plastycznie herby tych miast.

Środa  25.04.2018 r.

Z biegiem Wisły

Dzięki prezentacji multimedialnej i piosence „Niezwykła lekcja rytmiki” dzieci dowiedziały się, że królową Polskich rzek jest Wisła, która przepływa przez stolicę Polski Warszawę. Poznały legendę o „Syrence Warszawskiej”, w której jest opowiedziana historia powstania miasta Warszawa. Dalej wybrały się do Torunia, skąd pochodzą najpyszniejsze i pachnące pierniki (legenda o Toruńskich piernikach). Poznały i wykonały herby tych miast. Umieściły poznane herby na przygotowanych konturach mapy Polski.

Czwartek 26.04.2018 r.

Polskie tańce regionalne i stroje ludowe

W tym dniu dzieci dowiedziały się, że Polska podzielona jest na różne regiony, z których każdy ma swoją muzykę, tańce, stroje ludowe, mowę - gwarę (prezentacja multimedialna). Z radością zatańczyły niektóre z nich: Krakowiak, Trojak, Mazur.

Pokolorowały też wybrany stój ludowy.

Piątek 25. 04. 2018 r.

Symbole narodowe (godło, herb, flaga)

Podsumowaniem naszej „wyprawy patriotycznej” po Polsce historycznej i współczesnej było poznanie symboli narodowych. Dzieci obejrzały film edukacyjny „Polak mały – film o Polskich symbolach narodowych”. Poznały wielkich Polaków (Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II). Zaśpiewały, przyjmując prawidłową pozycję, Hymn Polski - „Mazurek Dąbrowskiego”. Wykonały Flagę Polski, którą wspólnie z nauczycielkami umieściły na ścianie frontowej przedszkola, tak, aby każdy widział, że dzieci z tego przedszkola są dumne z tego, że są Polakami.

Ewa Pelczar

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII: