Pisanki, kraszanki jajka malowane… [Łąka Prudnicka]

Jajo króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Przez wieki zmieniały się sposoby zdobienia jajek, ale tradycja malowania i dzielenia się święconką pozostała do dzisiaj.

Te tradycję przybliżyła przedszkolakom pani Kazimiera Czabaj, której pasją i hobby jest zdobienie jaj. Dzięki uprzejmości pani Kazi, dzieci mogły zobaczyć, jakimi technikami, sposobami można ozdobić jajka, aby pięknie prezentowały się w wielkanocnym koszyczku. Ciekawostką był też stój Śląska Opolskiego w który została ubrana nasza Ala – przez moment mogła poczuć się jak modelka. Pani Kazimiera omówiła z jakich elementów składa się taki strój, jakie kolory dominują. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, każde obiecało wykonać w domu swoją wielkanocną pisankę do koszyczka. Wizyta przebiegła w milej świątecznej atmosferze, dzieci pogłębiły swoją wiedzę w kultywowaniu rodzimych tradycji. Na koniec spotkania wręczyły pani Kazi pamiątkowy dyplom w zamian otrzymując świąteczne kolorowanki i wyklejanki.

Dziękujemy za mile spędzony czas i życzymy nieskończenie wiele pomysłów w ozdabianie świątecznych jajek.

Marzena Michalik

ZAPRASZAMY DO FOTOGALERII: