NA SZLAKU NAJCIEKAWSZYCH ZABYTKÓW OPOLSZCZYZNY

W minioną środę uczniowie klas starszych wzięli udział w niezwykłej lekcji historii i regionalizmu.

W tym dniu gościliśmy przedstawiciela Muzeum Ziemi Prudnickiej Pana Marcina Husaka. Zaproszony gość starał się w sposób bardzo interesujący i malowniczy przybliżyć uczniom najciekawsze perełki architektoniczne naszego regionu. Po spotkaniu uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami:

- Pan Marcin przybliżył mi piękne zabytki, miejsca i ciekawostki naszego regionu. Ani przez chwilę się nie nudziłem. Nam, młodzieży mieszkającej w Prudniku i okolicznych miejscowościach na pewno ta wiedza się przyda.

(Szymon z kl. V)

- Na spotkaniu z panem Marcinem było super. Umie opowiadać ciekawie i jest bardzo mądry. Dowiedziałam się dużo rzeczy o Prudniku i innych miejscowościach. Chcę więcej takich spotkań.

(Milena z kl. V)

- Dzisiejsze zajęcia z Panem Husakiem były fascynujące. Pan opowiadał nam o najcenniejszych zabytkach Śląska. Dowiedziałem się, że Wieża Woka jest najstarszą wieża w Polsce. Z miłą chęcią chciałbym być na nich jeszcze raz.

(Tymon z kl. VI)

- Pan Marcin opowiadał bardzo ciekawie i szczegółowo. Mam najbardziej podobało się jak opowiadał o Cmentarzu żydowskim w Białej i zwyczajach związanych z pochowkiem Żydów.

(Dawid i Amadeusz z kl. VI)

- Spotkanie z Panem Marcinem było bardzo ciekawe. Dowiedziałyśmy się, że Pokrzywna leży na Górnym Śląsku, a Jarnołtówek na Dolnym Śląsku. Najważniejsze jest to, że nie było nudno i chciałybyśmy więcej takich spotkań.

(Karolina i Marta z kl. VI)

- Pan bardzo fajnie opowiadał o naszym regionie. Jedną z ciekawostek było to, że Prudnik przed wojną miał flagę biało-czerwoną.

(Oliwia z kl. VII)

- To spotkanie było wyjątkowe. Według mnie warto było posłuchać o historii naszej okolicy. Nie spodziewałam się, że będzie tak ciekawie.

(Joanna z kl. VII)

Cieszy fakt, że uczniowie są zainteresowani tego typu spotkaniami, co wielokrotnie podkreślali w swoich wypowiedziach. Dzięki takim wydarzeniom mogą lepiej poznać swoje korzenie i dziedzictwo kulturowe regionu, w którym się urodzili i dorastają.

Malgorzata Gibek